Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Centrum edukacji ekologicznej w Domu Zdrojowym

Jest, i to konkretny pomysł na zagospodarowanie zabytkowego Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Centrum edukacji ekologicznej z salami warsztatowo-wykładowymi, miejscami noclegowymi, restauracją, kawiarnią i ogródkiem letnim oraz parkiem w stylu eko. Dzięki tej inwestycji Brzeźno zyska reprezentacyjny obiekt, sprzyjający integracji mieszkańców.

A
A

Obiektem zarządzać ma jednostka miejska Centrum Hewelianum. - Koncepcja zakłada utworzenie w ramach Centrum Hewelianum nowego obiektu w formie centrum edukacji – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. – Chcemy stworzyć tu atrakcyjną ofertę edukacyjną dla uczniów – Zieloną Szkołę. Takie miejsca cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem. Zajęcia ekologiczne mają być tu realizowane w formule pakietów edukacyjnych, w tym także z noclegami na miejscu. W centrum funkcjonować ma hostel z około 60 miejscami noclegowymi – zapowiada wiceprezydent.

W ofercie edukacyjnej centrum znaleźć mają się m.in. warsztaty czerpania papieru, tworzenia ekobiżuterii, konstruowania minimebli z papierowej wikliny, uprawiania ekoogródka, w tym zakładanie hoteli dla owadów i tworzenie doniczek z materiałów z recyklingu. Będą odbywały się tu także tematyczne zajęcia terenowe. Głównym wątkiem działalności centrum będzie gospodarka odpadami. Program edukacyjny oparty ma być o multimedia i najnowsze technologie. Uczestnicy Zielonej Szkoły odwiedzać będą interaktywne wystawy w głównej siedzibie Centrum Hewelianum, czy Zakład Utylizacyjny na Szadółkach. W centrum ekologicznym Dom Zdrojowy odbywać będą się także ekopikniki, gry sportowe, strategiczne oraz akcje społeczne dedykowane dzielnicy.

Gruntowny remont przejedzie nie tylko Dom Zdrojowy o powierzchni 1 670 mkw, zagospodarowany zostanie także teren do budynku przylegający. Obszar o powierzchni około 0,9 ha pełnił będzie funkcję parkową. Zagospodarowanie nawiązywać będzie do historycznego założenia, znajdzie się tam również mała architektura w stylu eko.

Na parterze budynku znajdą się restauracja i kawiarnia. – Chcemy by lokal ten działał w obszarze ekonomii społecznej, w formule podobnej jak So Stay Hotel. Prowadzimy już rozmowy na ten temat - zaznacza wiceprezydent Grzelak. - Myślimy też o nowoczesnej świetlicy bądź klubokawiarni, która służyłaby przede wszystkim mieszkańcom Brzeźna.

Jeszcze w tym roku planowane jest zlecenie dokumentacji technicznej. Prace budowlane rozpocząć miałyby się IV kwartale 2017 roku, a zakończyć w III kwartale 2019 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to około 15 mln zł. Miasto ma już zabezpieczone środki na termomodernizację budynku w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Będzie także aplikować o środki z funduszy środowiskowych.

Anna Dobrowolska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)