PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Po dyskusji na temat strefy buforowej lasów TPK

Po dyskusji na temat strefy buforowej lasów TPK
14 grudnia w Biurze Rozwoju Gdańska odbyła się dyskusja publiczna na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kiełpinek, Jasień – strefa buforowa lasów TPK. W dyskusji wzięły udział dwie osoby.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Obszar objęty projektem planu obecnie pozostaje niezagospodarowany (z wyjątkiem zbiornika retencyjnego Jasień). W projekcie planu ustalono dominujące przeznaczenie miejskiej zieleni urządzonej ogólnodostępnej oraz zieleni krajobrazowo-ekologicznej, a na części terenów sąsiadujących z trasą PKM dopuszczono usługi kultury, sportu, rekreacji, gastronomii i turystyki. Zapisy zawarte w planie umożliwią realizację atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjno-sportowej w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK), co pozwoli na ograniczenie penetracji terenów chronionych. Ponadto w projekcie planu zweryfikowano zasady zabudowy i zagospodarowania wraz z ochroną walorów przyrodniczych dawnego poligonu wojskowego oraz ustalono lokalne powiązania pomiędzy osiedlami mieszkaniowymi oraz przystankami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) a lasami TPK. W porównaniu z planem obowiązującym przybliżono ewentualne nowe budynki do linii PKM. Zarówno od strony lasów TPK, jak i od strony trasy kolejowej zostały ustalone elewacje eksponowane, dla których wprowadzono zapisy odnośnie atrakcyjniejszego wykończenia. Zabudowę ograniczono do wysokości 9 m i maksymalnie dwóch kondygnacji nadziemnych. Nowe zagospodarowanie pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału przewozowego linii PKM. W projekcie zostały wskazane obowiązkowe ciągi piesze i pieszo-rowerowe o ustalonej bądź zalecanej lokalizacji. Jednocześnie wprowadzono różnego rodzaju formy ochrony istniejącej zieleni oraz naturalnego ukształtowania. W planie ustalono wysoki (70-90%) procent powierzchni biologicznie czynnej oraz określono wymóg zastosowania nawierzchni przepuszczalnej lub półprzepuszczalnej do utwardzenia ciągów pieszych i pieszo-rowerowych.
Uczestnicy dyskusji publicznej zwracali uwagę na to, że obszar objęty projektem planu miejscowego jest wyjątkowy, bardzo naturalny i zamieszkany przez liczną zwierzynę. Z tego powodu powstanie jakiejkolwiek zabudowy na tym terenie wydaje się niewskazane, zwłaszcza realizowanie jej za linią PKM, w otulinie lasu. Projektantka Elżbieta Gackowska wyjaśniała, że intensywność zabudowy na omawianym obszarze została ustalona na bardzo niskim poziomie, budynki nie mogą przekroczyć wysokości 9 m. W efekcie będą mogły powstać niewielkie obiekty usługowe służące do obsługi mieszkańców korzystających z terenów rekreacyjnych (ale z wyłączeniem np. hoteli na terenie 004-U34 i 005-U34). Uczestnicy dyskusji byli również zainteresowani sposobem, w jaki sposób zostanie zapewniony dojazd do strefy buforowej. Założeniem zawartym w projekcie planu jest ograniczenie ruchu samochodowego – zatrzymanie go po południowej stronie trasy PKM.

Wyłożenie planu do 29 grudnia
Projekt planu oraz prognoza oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie są udostępnione do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska do 29 grudnia. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektu planu są również dostępne na stronach: http://www.brg.gda.pl/plany/plan/jasien-strefa-buforowa-lasow-tpk oraz na bip.brg.gda.pl.

Zgłaszanie uwag – do 12 stycznia
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 12 stycznia 2018 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze