PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Od soboty, 1 września pojedziemy ul. Wilanowską

Od soboty, 1 września pojedziemy ul. Wilanowską
Po trwających ponad dwa miesiące pracach przy budowie tunelu dla pieszych pod ulicą Wilanowską, już w najbliższą sobotę, 1 września o godz. 12.00, droga ta zostanie otwarta. Ulica Wilanowska będzie przejezdna dla samochodów i autobusów oraz udostępniona dla ruchu pieszego. Dalej trwać będą prace przy terenach rekreacyjnych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Już w sobotę zostanie przywrócony ruch samochodowy na ulicy Wilanowskiej. Jest to ważna trasa  dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska. Dlatego tak istotne było przywrócenie na niej ruchu przed rozpoczęciem roku szkolnego. Cieszę się że w ciągu najbliższych tygodni mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego miejsca rekreacji w Jarze Wilanowskim – mówi prezydenta Paweł Adamowicz.

Dla pierwszych osób przejeżdżający w sobotę po godz. 12.00 przez fragment otwartej na nowo ul. Wilanowskiej przygotowano upominki.

Już w sobotę, 1 września droga będzie dostępna i dla pieszych i rowerzystów i dla samochodów i autobusów
Już w sobotę, 1 września droga będzie dostępna i dla pieszych i rowerzystów i dla samochodów i autobusów
mat. DRMG

Zamknięcie ulicy Wilanowskiej było konieczne, gdyż w tym miejscy powstawał tunelu, do którego budowy konieczne było wykonanie głębokiego wykopu (10 m głębokości). Prace związane z wykonywaniem konstrukcji tunelu trwały przez wakacje. W najbliższą sobotę droga będzie już przejezdna. Jednak tunel pod ul. Wilanowską nie będzie jeszcze otwarty, udostępnienie tunelu dla mieszkańców nastąpi po zakończeniu wszystkich prac, które planowane jest w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Aktualnie wykonywane w tunelu są podbudowy pod chodnik i ścieżkę. Od strony ul. Wilanowskiej, tuż przy nim, powstaje również zejście do Jaru, umożliwiające wejście na ten teren osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także osobom z wózkami dziecięcymi.

Aby pod ul. Wilanowską powstał tunel, najpierw trze było ją zamknąć
Aby pod ul. Wilanowską powstał tunel, najpierw trzeba było ją zamknąć
mat. DRMG

Budowa tunelu to tylko jeden z elementów zagospodarowania zespołu parkowo-rekreacyjnego Jar Wilanowska. Oprócz poprawy dostępu do Jaru dzięki budowie tunelu, dużo zmieni się również na terenie samego parku. Istniejąca część rekreacyjna zostanie uzupełniona o nowe miejsca zabawy i rekreacji, łąki i nowe trawniki. Nie zabraknie drzew i krzewów. Zbudowane zostaną ścieżki, po których będzie można wygodnie spacerować i biegać, zainstalowane zostanie także oświetlenie i monitoring. Na terenie Jaru zaplanowano skwer ze stawkiem, miejsce do ćwiczeń Tai Chi, a nawet place sąsiedzkie. Najmłodsi goście Jaru Wilanowska zyskają nowy plac zabaw „Lokomotywa”, a trochę starsi plac sprawnościowy oraz linowy. Nie zabraknie również małej architektury. Dodatkowo zaplanowano budowę budek lęgowych, domków dla owadów i karmników dla ptaków.

Przypominamy, że w ostatnich latach na terenie Jaru z budżetu miasta sfinansowano m.in. siłownię "pod chmurką" i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne oraz wybieg dla psów, a przed siedmioma laty, w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny, który także zagospodarowano na potrzeby lokalnej społeczności.

Koszt poniesiony przez miasto obecnie realizowanego etapu zagospodarowania Jaru wynosi 5,7 mln zł, w tym koszt budowy tunelu to 1,8 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest firma Eurovia S.A.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze