Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Naucz się pisania testamentu

Dlaczego warto sporządzić testament, co można w nim zawrzeć i jak go napisać będzie można dowiedzieć się podczas seminarium, które odbędzie się 7 września w środę w gdańskim magistracie. Zapisy na spotkanie już trwają, a liczba miejsc jest ograniczona. Spotkanie odbywa się w ramach obchodzonego Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów.

A
A
W środę 7 września w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 odbędzie się spotkanie nt. testamentów. Seminarium otworzą Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej oraz Ewelina Szeratics, Manager Kampanii „Dobry Testament”.
Podczas Seminarium o testamentach przedstawiciele Fundacji Polski Instytut Filantropii wraz z prawnikami obalać będą mity z nimi związane. Te dotyczą najczęściej obawy, że jest to czynność skomplikowana, droga i zarezerwowana wyłącznie dla osób starszych, zamożnych bądź śmiertelnie chorych. - Polacy nie rozumieją, że testament może być traktowany jako jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci – tłumaczy manager kampanii Dobry Testament Ewelina Szeratics. - Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że testament może być traktowany jako element coraz bardziej popularnego planowania finansów osobistych i że może go sporządzić nie tylko osoba starsza, ale również przedsiębiorca, rodzic osób nieletnich, człowiek żyjący w związku partnerskim czy też samotna osoba, która przy braku spadkobierców ustawowych nie chce, aby jej majątek przejęła gmina lub Skarb Państwa  - dodaje Szeratics.
W trakcie wykładu głos zabiorą również przedstawiciele uczciwych i transparentnych organizacji pozarządowych, które zanim przystąpią do kampanii są dokładnie weryfikowane pod względem tych właśnie wytycznych. Uczestnicy spotkania będą mogli zatem dowiedzieć się o działaniach prowadzonych przez organizacje, ich zasięgu, rezultatach oraz kosztach potrzebnych do ich realizacji. Jednocześnie przedstawiciele organizacji będą tłumaczyć, że w pierwszej kolejności należy w testamencie pamiętać o rodzinie i najbliższych, a dopiero w dalszej kolejności można rozważyć uwzględnienie wybranej organizacji lub stowarzyszenia choćby niewielką kwotą.

W tym roku, po raz pierwszy w Polsce, obchodzony będzie Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Wydarzenie, które pod nazwą „Include a Charity Week” od wielu lat odbywa się na całym świecie, w tym roku zostanie zorganizowane nad Wisłą dzięki fundacji Polski Instytut Filantropii. Seminaria o testamentach odbędą się poza Gdańskiem, w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie. W ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej „Dobry Testament”, Polacy są zachęcani do pisania testamentów i uwzględniania w nich organizacji pozarządowych.

Osoby pragnące wziąć udział w gdańskim spotkaniu, które odbędzie się 7 września proszone są o zgłaszanie chęci uczestnictwa na adres mailowy: e.szeratics@pif.org.pl lub pod numerem telefonu: 513-186-809. Liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji na stronie www.dobrytestament.pl

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy