Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mogą ważyć nawet 60 kg, żyją w gdańskim zoo. Największe gryzonie świata potrzebują imion

W poniedziałek, 13 lutego, zoo w Gdańsku ogłasza konkurs na propozycje imion dla nowo narodzonych kapibar. Nie jest znana jeszcze płeć zwierzątek, dlatego „rodzice chrzestni” mogą podawać warianty z obu płci dla dwójki maluchów. Ogłoszenie wyników planowane jest w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

A
A

Podczas lipcowej powodzi w 2016 roku kapibary
Podczas lipcowej powodzi w 2016 roku kapibary
Ewa Kussowska

Rodzina kapibar powiększyła się w oliwskim zoo po raz pierwszy od pięciu lat. Przed miesiącem - 13 stycznia 2-17 - na świat przyszły dwie kapibary.

- Wpływ na to miała chyba ubiegłoroczna lipcowa powódź. Tej pamiętnej nocy wielka woda podtopiła płot i kapibary powędrowały, a właściwie popłynęły w świat. Przez chwilę poczuły się jak w środowisku naturalnym - żartuje Michał Targowski, dyrektor oliwskiego zoo.

Pierwsze kapibary do oliwskiego zoo przybyły w 1962 r. z Rosario w Argentynie. Kolejne osobniki przyjechały w roku 1990 i od tej pory zadomowiły się w Gdańsku. Powiększenie stada świętowano w latach: 1998, 1999, 2004 i 2011. Podczas ostatnich urodzin na świat przyszła Ruba – kapibara samica, mama tegorocznych maleństw. Jej partner, noszący zawadiackie imię Bajzel, równolatek, przyjechał z opolskiego zoo. Obecnie w ogrodzie przebywają cztery kapibary.


Młode kapibary pozostają bezimienne. Pracownicy zoo liczą, że dzięki pomocy internautów to się zmieni.
Młode kapibary pozostają bezimienne. Pracownicy zoo liczą, że dzięki pomocy internautów to się zmieni.
Sabina Kaszak

Kapibarzątka od początku są pod opieką Mateusza Ługowskiego i Kuby Werdenowskiego.

- Maluchy od razu po narodzinach były pokryte sierścią i miały otwarte oczy, jak na ten gatunek przystało - opowiada Ługowski. - Młode w pierwszych dniach życia są wielkości świnki morskiej. Z wiekiem jednak stają się coraz bardziej ciekawskie i towarzyskie. Na matczynym mleku rosną jak na drożdżach. Potrafią ssać mleko nawet do 16 tygodnia życia.

W diecie dorosłych osobników zaś znajdują się: buraki, jabłka, selery, suszone gałązki wierzby, dębu czy klonu. Ich przysmakiem jest też lucerna melasowana, choć w zimowe dni nie pogardzą swojskim sianem.


Kapibary to największe gryzonie świata. Są też bardzo inteligentne.
Kapibary to największe gryzonie świata. Są też bardzo inteligentne.
Piotr Dziki

Zwierzęta te są z natury ostrożne i nieufne w stosunku do obcych osób. Opiekunowie śmieją się, że muszą pilnować, by ich kalosze i ubiór były w miarę te same. Znajomy zapach odgrywa bowiem istotną rolę w komunikacji w stadzie, liczącym na wolności od 10 do 30 osobników.

Kapibara to największy współcześnie żyjący gryzoń świata. Może ważyć nawet 66 kg.

Przedstawiciele tego gatunku to świetni pływacy, potrafią przebywać pod wodą do pięciu minut. Odznaczają się też ponadprzeciętną inteligencją. Udokumentowano historie, w których stworzenia te po oswojeniu pełniły rolę przewodników osób niewidomych.

Więcej szczegółów dotyczących propozycji imion jest dostępnych tutaj. Dla autorów zwycięskich imion zoo przygotowało drobne niespodzianki.Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy