Kończy się TOP Talent. Jedyny taki program dla młodych piłkarzy w Polsce

To były bardzo owocne i pracowite lata dla młodych, gdańskich piłkarzy, którzy uczestniczyli w programie TOP Talent. Przez 4 lata byli objęci opieką specjalistów, którzy dbali o ich indywidualny rozwój. We wtorek, 13 marca o godz. 16.00 na stadionie Energa w sali Prestiż, odbędzie się uroczyste spotkanie podsumowujące akcję. Zawodnicy, biorący udział w tegorocznej odsłonie programu, otrzymają certyfikaty oraz upominki.

Kończy się TOP Talent. Jedyny taki program dla młodych piłkarzy w Polsce
A
A
data publikacji: 12 marca 2018 r.

TOP Talent 2017
TOP Talent 2017
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kończy się TOP Talent, który jest jedynym w Polsce wieloletnim programem rozwoju wyróżniających się młodych piłkarzy w wieku 11 – 16 lat. Program zainaugurowano w 2014 roku. Co roku, we wstępnej selekcji brało udział 600 – 800 zawodników. Do programu trafiało 30 chłopców, pięciu z każdego rocznika. W Top Talent wzięło udział łącznie około 100 piłkarzy.

- A wszystko po to, żeby wspierać młode talenty. Tworząc Top Talent postanowiliśmy postawić na młodych chłopaków i dać im szansę na zaistnienie w środowisku piłkarskim – mówi dr Bartosz Dolański, koordynator projektu TOP Talent, kierownik Pracowni Piłki Nożnej w AWFiS oraz członek Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN. – Warto wykorzystać dobrą koniunkturę, jaka wytworzyła się wokół polskiej piłki nożnej, do tego żeby identyfikować wyróżniających się zawodników i pomagać im w wejściu w dorosły świat futbolowy. Dodam, że mamy już pierwsze sukcesy na swoim koncie. Kilku z naszych Top Talentów gra w tej chwili w ekstraklasie, a PZPN, wzorując się na naszym programie, stworzył własny, wspierający młodzież piłkarską – dodaje Bartosz Dolański.

TOP Talent polegał na cotygodniowych spotkaniach, podczas których zawodnicy doskonalili swoje umiejętności, pracowali nad słabymi stronami oraz poprawiali jakość gry na optymalnej dla nich pozycji. W ramach programu młodzi piłkarze mieli zapewniony indywidualny program szkolenia, opracowany przez naukowców AWFiS oraz trenerów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, takich jak Bogusław Kaczmarek – asystent byłego selekcjonera reprezentacji Leo Beenhakkera, a także trener m.in. Lechii Gdańsk i Groclinu Grodzisk Wlkp. oraz Wojciech Łazarek - były selekcjoner reprezentacji Polski, trener Lechii i Lecha Poznań. Zawodnicy mieli także dostęp do wykwalifikowanej kadry szkoleniowej, specjalistów AWFiS z dziedziny antropologii, fizjologii, żywienia, zespołowych gier sportowych, motoryczności człowieka i psychologii, laboratoriów i zaplecza badawczego. Ponadto organizatorzy programu zadbali o to, żeby byli oni ubezpieczeni w zakresie zwrotu kosztów leczenia w przypadku kontuzji oraz NNW, zapewnili chłopcom bezpłatne dojazdy na treningi, wyżywienie oraz opiekę psychologa, stomatologa i lekarza sportowego. Młodzi piłkarze mieli również okazję do udziału w kilkudniowych zgrupowaniach w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie-Władysławowie.

- Mamy dobrą wiadomość dla zdolnych chłopaków kopiących w piłkę. Podsumowujemy minione 4 lata, ale też szykujemy się do kolejnych. Od września planujemy wznowienie programu – zapewnia Krzysztof Guzowski z gdańskiego magistratu.

Top Talent do wspólny projekt Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Joanna Kubik (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe
więcej tekstów autora
Joanna Kubik (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe
więcej tekstów autora