PORTAL MIASTA GDAŃSKA

XII Zawody Drużyn Ratowniczych - zmiana terminu

XII Zawody Drużyn Ratowniczych - zmiana terminu
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uprzejmie informujemy, że odwołane ze względu na warunki pogodowe XII Zawody Drużyn Ratowniczych (pierwotny termin - 17 sierpnia) zostaną rozgrane w dniu 22 sierpnia (piątek) o godzinie 15.00 przy kąpielisku w Brzeźnie, po prawej stronie molo.
Przepraszamy za utrudnienia z tym związane i zwracamy się z prośbą o ponowną informację prasową, radiową, internetową, telewizyjną o tej imprezie.

 

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku zaprasza mieszkańców Gdańska i turystów do śledzenia zmagań ratowników startujących w XII Zawody Drużyn Ratowniczych o Puchar Dyrektora MOSiR Gdańsk.

Zawody będą okazją do zobaczenia w akcji najlepszych ratowników, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa plażowiczów na trójmiejskich kąpieliskach morskich. Zawody są bardzo widowiskowe i co roku przyciągają rzesze widzów. Emocje gwarantowane! Warto więc przybyć w niedzielę 22 sierpnia na brzeźnieńską plażę.

Zawody zostaną przeprowadzone 22 sierpnia w piątek o godzinie 15.00 na Kąpielisku Molo Gdańsk w Brzeźnie (ul. Jantarowa). W tegorocznej edycji imprezy po raz pierwszy wystartują także drużyny żeńskie!

Do rywalizacji stanie pięć ekip męskich oraz trzy żeńskie reprezentujące morskie kąpieliska strzeżone Trójmiasta. Swoje drużyny wystawi Gdańsk, Sopot i Gdynia. Każdy zespół będzie liczył trzech zawodników. Dodatkowo w skład wszystkich drużyn będzie wchodził pozorant - osoba, którą ratownicy będą mieli za zadanie bezpiecznie wyciągnąć z wody w odpowiedniej konkurencji.

Zawodnicy zaprezentują swoje umiejętności w sześciu wymagających konkurencjach na czas:
- bieg połączony z pływaniem
zawodnicy po starcie z plaży i przebiegnięciu 50. metrów będą mieli do przepłynięcia dystans 250 m, a ostatnim etapem konkurencji po wyjściu na brzeg będzie pokonanie dystansu 50 m biegiem do mety
- rzut rzutką do celu
w tej konkurencji zadaniem zawodników będzie precyzyjne trafienie rzutką ratunkową w wyznaczone pole. Konkurencja ta symuluje sytuację, kiedy osobie tonącej należy rzucić rzutkę w celu doholowania jej do brzegu
- akcja ratownicza z bojką
W tej konkurencji ratownicy w łodzi płyną w kierunku osoby tonącej znajdującej się 100 m od brzegu. Przed dopłynięciem do niej jeden z ratowników wyskakuje i z bojką asekuracyjną płynie do poszkodowanego, po czym holuje go do łodzi, gdzie pozostali ratownicy wciągają go na pokład. Następnie łódź z poszkodowanym musi jak najszybciej dopłynąć do brzegu.
- wyścig łodzi wiosłowych
Jest to sztafeta, w której każdy z zawodników ma do pokonania dystans 200 m.
- akcja ratownicza z kołowrotkiem
Ta konkurencja wymaga zdecydowanego współdziałania zespołowego. Jeden z ratowników płynie z bojką asekuracyjną w kierunku tonącego. Po dopłynięciu do poszkodowanego, dwaj ratownicy pozostający na brzegu mają za zadanie jak najszybciej wciągnąć ratownika z poszkodowanym na brzeg.
- zdobywcy molo
Do rywalizacji przystępują wszyscy zawodnicy poszczególnych drużyn, z wyjątkiem pozorantów. Zadaniem jest jak najszybsze opłynięcie gdańskiego molo i pokonanie dystansu 300 m.

Dla najlepszych drużynprzewidziano puchary, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez MOSiR w Gdańsku:
1 miejsce - odtwarzacze MP4 (z wyłączeniem pozorantów) oraz wejściówki do klubu U7
1-3 miejsce - torbyt sportowe Adidas

Zapraszamy do kibicowania wszystkich mieszkańców Trójmiasta oraz turystów!