PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 17 zagra w sercu Gdańska !

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 17 zagra w sercu Gdańska !
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

serce
Już miesiąc dzieli nas od najgorętszej niedzieli w środku zimy czyli 17 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . 11 stycznia 2009 na Długim Targu w Gdańsku, w okolicach Neptuna odbędzie się Finałowy Koncert pod hasłem ?Gdańsk dla Orkiestry- W zdrowym ciele zdrowy duch".

W sercu Gdańska wraz z Prezydentem Miasta Pawłem Adamowiczem oraz mieszkańcami spotkamy się, by wspólnie bawić się przy koncertach znanych i lubianych artystów, zobaczymy niezwykłą paradę, weźmiemy udział w wielkiej licytacji niecodziennych przedmiotów oraz innych atrakcjach, a to wszystko by pomóc najbardziej potrzebującym maluchom! Zaprosimy trójmiejskich wolontariuszy do zbierania datków w miejscu Koncertu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga już od siedemnastu lat, dając tysiącom chorych dzieci szansę na lepsze jutro. Do tej pory u

dało się zebrać sumę ponad 276 451 272 zł, która została przekazana na zakup sprzętu medycznego, który trafił do szpitali w całej Polsce. Fundacja WOŚP zakupiła ponad 20 tys urządzeń medycznych, co statystycznie oznacza, że każdego dnia do polskiego szpitala trafiają 4 urządzenia!

Podczas kolejnych edycji zbierano fundusze m.in. na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek, zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii; a także ratowanie dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.

Ośrodki, które do tej pory otrzymały sprzęt medyczny na terenie Trójmiasta (212.5 KB)

W tym roku Jurek Owsiak promuje ogromną kampanią społeczną, która uświadomi rodzicom możliwości i konieczność wczesnej diagnostyki dzieci z chorobami onkologicznymi.

Fundacja WOŚP udzieli wsparcia ośrodkom podstawowej opieki zdrowotnej w celu wcześniejszego wykrywania nowotworów poprzez zakup odpowiednich ultrasonografów, które pozwolą na wykonywanie regularnych, okresowych badań przesiewowych u dzieci do 10 roku życia.

Pomoc zostanie udzielona również osiemnastu ośrodkom onkologii i hematologii dziecięcej, które zostaną wyposażone w najbardziej potrzebną aparaturę diagnostyczną i leczniczą.

W drugą niedzielę Nowego Roku 11 stycznia na ulice Gdańska, Sopotu i Gdyni wyjdzie kilkuset wolontariuszy zbierających pieniądze na ratowanie życia dzieci.

Koncert ?Gdańsk dla Orkiestry- W zdrowym ciele zdrowy duch" rozpocznie się o godzinie 13.00 na Długim Targu przy Zielonej Bramie, w samym sercu Gdańska .
Gwiazdą Koncertu będzie zespół Ich Troje z Michałem Wiśniewskim!
Już od południa zobaczycie i usłyszycie na scenie m.in.: zespół Wierna, Farbę, Lont, Miecza Szcześniaka oraz wielu innych!
Wszyscy biorący udział w Orkiestrowym spotkaniu będą mogli zakupić gadżety orkiestrowe jak kubki, poduszki, termosy, długopisy i inne. Poza tym dla głodnych i spragnionych będą stały na terenie Długiego Targu specjalne stoiska serwujące ciepłe dania, w tym pyszne rozgrzewające zupy. Dla osłody będzie można kupić watę cukrową, lizaki czy też cukierki. Najmłodsi otrzymają kolorowe balony!
Kulminacyjnym punktem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest już tradycyjnie o godzinie 18.00 happening ?ŚWIATEŁKO DO NIEBA". W tej jednej chwili we wszystkich miastach Polski ludzie wychodzą z domów i wysyłają w stronę nieba i Dobrych Aniołów, światełka w postaci zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni. Jest to moment, w którym cała Polska grająca w Finale WOŚP łączy się by wspólnie przeżyć te wyjątkową chwilę zjednoczenia w jednej idei - pomocy dzieciom. Jest to szczególnie wzruszający moment, najważniejszy podczas całego dnia Finału WOŚP.
W atmosferze szalonej zabawy Gdańsk zaprezentuje się niezwykle pięknie. Gdańszczanie spotykają się na Długim Targu przy Neptunie, aby zamanifestować swoją pomoc potrzebującym dzieciakom.

Orkiestra zagra również:

 1. Centrum Handlowe Top Shopping - znajdujące się niedaleko klubu Żak. Impreza rusza o godzinie 12. Przez cały dzień będzie trwała licytacja przedmiotów podarowanych przez sławnych ludzi. Cały dochód pójdzie na konto Fundacji WOŚP. Podczas Koncertów w Top Shopping wystąpią znane zespoły m.in.: Don Don, Elvis Presley, Team, Bracia Zabiegałowscy oraz tancerki z formacji Enzym.
 2. Zabytkowa Kuźnia Wodna z Oliwy- orkiestrowa zabawa rozpocznie się o godzinie 13.00. Podczas imprezy odbędą się pokazy kucia, licytacje przedmiotów, walki rycerskie oraz wiele innych.
 3. Akademicki Klub PG ?Kwadratowa"przy ul. Siedleckiej 4- tam będzie można wylicytować żywy towar, zjeść śniadanie z rektorem, skolekcjonować profesorskie gadżety! Ponad to zagrają: Comise (rock), Imbeer (rock/ funk/freestyle), Helicobacter (indie rock), Gentlemen! (indie rock) oraz Sandaless (reggea/ rock).
 4. ?Wyspa Skarbów" Gdański Archipelag Kultury w Sobieszewie - tam będzie można zobaczyć m.in.: pchli targ, aukcja prac plastycznych, gry i zabawy, kawiarenka, z której dochód będzie przeznaczony na wspomożenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiermasz ciast domowych, koncerty i inne występy artystyczne, pokaz pracy straży pożarnej oraz pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu straży pożarnej.
 5. Kuźnia na Fortach w Gdańsku - Panowie Bartosz Nawacki i Remigiusz Bystrek zaprezentują pokazy kowalstwa artystycznego, podczas których będzie można zakupić wykonane na miejscu rzeczy. Pieniądze z zakupu rękodzieł kowalstwa będą przekazane na cele Fundacji. Odważni będą mogli osobiście wykuć coś dla siebie. Chętni będą mogli porobić sobie pamiątkowe zdjęcia z rycerzami.

Sztaby biorące udział w Wielkiej Orkiestrze :

 1. Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Intermedialnej ?Bursztynowe Oko",
 2. Gdańsk Szczep ZHP im. Szarych Szeregów,
 3. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika,
 4. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego,
 5. Szkoła Podstawowa nr 45 im. Bohaterów Westerplatte,
 6. III Podstawowo-Gimnazjalny Zespół Szkół Społecznych "STO",
 7. Szkoła Podstawowa nr 8 im. "Przyjaciół Ziemi",
 8. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska,
 9. Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 5,
 10. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego,
 11. Gimnazjum nr 33,
 12. Zespół Szkół Łączności w Gdańsku.

Zagrajcie w największej orkiestrze świata i dołączycie do wspólnej akcji pomocy dzieciom!

?Nadal apolityczni, nadal niezależni, nadal całą mocą wspierający polską medycynę dziecięcą najnowocześniejszymi systemami, mówimy, że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!"

Jurek Owsiak

Stowarzyszenie "Bursztynowe Oko" szuka ciekawych przedmiotów na aukcję WOŚP. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się pod numer 058 763-00-44 (siedziba Stowarzyszenia) bądź pod numer 500 108 665 do Noemi Zielińskiej, odpowiedzialnej za orkiestrowe aukcje.

Z orkiestrowymi pozdrowieniem SIE MA!
Magda Kunicka-Paszkiewicz

Czytaj: