PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Szczepienia dzikich zwierząt przeciwko wściekliźnie

Szczepienia dzikich zwierząt przeciwko wściekliźnie
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przez najbliższe 3 tygodnie nie powinno się wchodzić do lasów!

W ostatnich dniach na terenie powiatu gdańskiego przeprowadzane były akcje zrzutu szczepionek dla lisów dzikich przeciw wściekliźnie.
W związku z tym przez najbliższe 3 tygodnie prosi się o:
- nie wchodzenie do lasów,
- nie podnoszenie i dotykanie przynęt (przynęty dotknięte przez człowieka są omijane przez lisa),
- wyprowadzanie psów tylko na smyczy przez 3 tygodnie,
- w przypadku kontaktu zwierząt gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii,
- w przypadku kontaktu ludzi z przynętą należy zgłosić się do lekarza medycyny, gdy miał miejsce bezpośredni kontakt rany, oczu, nosa czy ust ze szczepionką - przed wizytą u lekarza należy gruntownie przemyć wodą.
Przynęty takie są zrzuca z samolotu kilka razy do roku. Dzięki tej metodzie uniknęliśmy w powiecie gdańskim wścieklizny wśród wielu zwierząt dzikich oraz domowych. Przynęty zawierają szczepionkę przeciw wściekliźnie w kształcie ciemnobrązowych plastrów, w których umieszczone są plastikowe pojemniki z płynną szczepionką. Szczepionka zawarta w przynęcie przegryzionej przez lisa wytwarza immunologiczną odporność przeciw wściekliźnie. Wszelkie kontakty zwierząt i ludzi z przynętą uniemożliwiają przyjęcie jej przez lisa.
Więcej informacji na ten temat można otrzymać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii z siedzibą w Pruszczu Gdańskim, tel. 058 692 0705, 058 692 0706.

Biuro Prasowe / Edyta Tombarkiewicz