PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Stwardnienie rozsiane - konsultacje neurologiczne

Stwardnienie rozsiane - konsultacje neurologiczne
Stwardnienie rozsiane - konsultacje neurologiczne
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W sierpniu Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego organizuje bezpłatne konsultacje neurologiczne w ramach długofalowego programu wspieranego przez firmę Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.
Na wątpliwości pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane będzie odpowiadała neurolog ? dr n. med. ? Anna Wojnarowska. Konsultacje odbędą się w siedzibie Gdańskiego Oddziału PTSR, przy ul. Kartuskiej 63/65.
Zainteresowani wizytą proszeni są o zapisy telefoniczne pod numerem telefonu (58) 301 74 61 w godz. 10.00 ? 14.00.
W ramach programu konsultacje neurologiczne będą odbywać się regularnie również w pozostałych oddziałach Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Partnerem programu jest firma Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Więcej informacji:
Jarosław Ziemlański ? koordynator programu
Tel. (58) 301 74 61

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)
SM pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy).  Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.
Mechanizm choroby SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w SM, jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a kończynami i resztą Twojego organizmu jako oświetleniem, komputerami, TV itp. Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? - Wadliwy czy wybuchowy sprzęt i możliwe spięcie.

Więcej informacji na www.ptsr.org.pl oraz www.mamsm.pl.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.