PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Sport, rywalizacja i zabawa - wizyta młodzieży z Izraela w Gdańsku

Sport, rywalizacja i zabawa - wizyta młodzieży z Izraela w Gdańsku
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piętnastoosobowa delegacja sportowców z Jerozolimy w dniach 13-19 października przybywała w Gdańsku. Młodzi pływacy trenowali, a w chwilach wolnych zwiedzają Gdańsk. Spotkali się także z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem.

Zawodnicy z Jerozolimy trenują na co dzień w klubie działającym przy międzynarodowej, młodzieżowej organizacji YMCA zrzeszającej ludzi zainteresowanych sportem. Klub ma na koncie wiele sukcesów, w tym udział w Olimpiadzie w Pekinie, gdzie jeden z zawodników dotarł aż do półfinałów.
Podczas wizyty w Gdańsku zawodnikom i zawodniczkom towarzyszy trzech opiekunów. Trener młodzieży, Barri Avnerre przyznał, że największe wrażenie do tej pory zrobiły na jego zawodnikach wspaniałe gdańskie zabytki a także? kolorowa jesień, która nie występuje w Izraelu.

Gości czekają sportowe zmagania z polskimi pływakami podczas konkursu w piątek. Zawody odbędą się w kilku stylach pływackich i z pewnością będą świetnym sprawdzianem umiejętności dla obu stron.
Wizyta Izraelczyków to część zainaugurowanej w zeszłym roku wymiany sportowców pomiędzy Gdańskiem a Jerozolimą.
Na spotkaniu z prezydentem Pawłem Adamowiczem trener Barri Avnerre podkreślił piękno miasta i podziękował za organizację pobytu w Gdańsku. Wyraził również nadzieję, że gdańscy pływacy odwiedzą w przyszłym roku Jerozolimę.                               

YMCA (Young Men's Christian Association) -  to nazwa organizacji o zasięgu międzynarodowym, działającej w ponad 150 krajach, zrzeszającej ponad 30 milionów ludzi ze wszystkich kontynentów. Jej światowa historia sięga połowy XIX wieku i ma swój początek w Anglii. W 2003 roku Polska YMCA obchodziła swoje 80-lecie. Organizacja stawia sobie za cel rozwój intelektualny i fizyczny młodzieży. Mało kto wie, że to właśnie w YMCA powstały zasady gry w koszykówkę i siatkówkę.

Emilia Salach-Pezowicz
Michał Brandt