PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rozliczenie roczne podatku z Akademią PARP

Rozliczenie roczne podatku z Akademią PARP
Rozliczenie roczne podatku z Akademią PARP
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Otrzymaliśmy już PIT od pracodawcy za 2010 rok. Wiele osób liczy na zwrot z podatku, dlatego zależy im na szybkim rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Najłatwiejszym sposobem obniżenia PIT jest skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Jak to zrobić?

Co roku podatnicy stają przed wyzwaniem samodzielnego rozliczenia się z podatku dochodowego. Problem w tym, że w związku z ciągle zmieniającymi się przepisami podatkowymi, zdobyte doświadczenie może okazać się nieaktualne. Z odliczeń i ulg, które obowiązywały jeszcze rok temu, niekoniecznie będziemy mogli skorzystać w tym roku.

Odliczenia możemy uzyskać np. z tytułu wydatków poniesionych na użytkowanie Internetu, wydatków na cele rehabilitacyjne czy darowizn rzeczowych i pieniężnych.

- Jeśli dokonujemy odliczeń od podatku lub korzystamy z ulg podatkowych, musimy skompletować dokumenty. Bez odpowiednich faktur, umów czy zaświadczeń, nawet jeśli w świetle prawa przysługują nam odliczenia i ulgi, nie będziemy mogli z nich skorzystać. Dokumentów nie dołączamy do deklaracji podatkowej, ale należy je zgromadzić i zachować na wypadek, gdyby urzędnicy chcieli sprawdzić nasze zeznanie ? ostrzega Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

W 2011 roku mamy czas do 2 maja na złożenie zeznań: PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37. Dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się samodzielnie, Akademia PARP przygotowała szkolenie e-learningowe ?Podatek PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej?.

Ze szkolenia dowiemy się, jakie są zasady korzystania z ulg i odliczeń. Poznamy, co to jest przychód i koszt uzyskania przychodu pracowników oraz z tytułu różnych umów. Jak rozliczyć podatek roczny indywidualnie, z małżonkiem lub samotnie wychowując dzieci. Osoby, które uzyskały dochód z tytułu pracy za granicą, w szkoleniu znajdą cały moduł dotyczący obowiązku podatkowego oraz metod unikania podwójnego opodatkowania. Omawiane są też dochody z majątku - np. z tytułu wynajmu mieszkania.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się także szkolenie ?Podatek PIT? dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Znajdziemy w nim aktualnie obowiązujące przepisy prawne dotyczące ulg i odliczeń oraz amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych  i prawnych. Poznamy kategorie dochodów z działalności gospodarczej i ich opodatkowania,  a także szczególne przypadki opodatkowania.

Akademia PARP to już 26 szkoleń w pięciu zakresach tematycznych: finansowo-prawny, zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menadżerskie i osobiste, marketing i sprzedaż oraz wiedza ogólna i otoczenie biznesu. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.

Więcej informacji:

msp@akademiaparp.gov.pl

Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)