PORTAL MIASTA GDAŃSKA

?One Word for All? ? wystawa gdańskich artystów z niepełnosprawnością intelektualną w Urzędzie Miejskim Jerozolimy.

?One Word for All? ? wystawa gdańskich artystów z niepełnosprawnością intelektualną w Urzędzie Miejskim Jerozolimy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

?One Word for All? ? pod takim hasłem gdańscy artyści z niepełnosprawnością intelektualną skupieni wokół Galerii ?Promyk? (Gdańsk Świętojańska 68/69) Gdańskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym będą wspólnie z artystami izraelskimi wystawiać swoje prace w Urzędzie Miejskim Jerozolimy. Będzie to wydarzenie artystyczne promujące Polskę zagranicą w ramach obchodów Roku Polskiego w Izraelu. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Henryka Żarskiego, Ewy Todorowskiej, Wojciecha Rubika, Marcina Mazura i Jana Kućmierza.

Artyści, których twórczość  będzie prezentowana w Izraelu reprezentują nurt w sztuce określany jako Art Brut lud Art Naive i mają w swoim dorobku liczne wystawy w Polsce i zagranicą oraz nagrody w  konkursach plastycznych. Ich prace znajdują się m.in. w Muzeum L? Art Brut w Lozannie, w Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej w Radomiu, w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Na wystawie będzie można  zobaczyć obrazy o tematyce przedstawieniowej, pejzaże, formy abstrakcyjne oraz grafiki.

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 29 października 2008 w obecności Mera Jerozolimy i ambasadora RP w Izraelu.

Prezentacjom plastycznym towarzyszyć będzie występ zespołu ?Remont Pomp?, w którego składzie są również osoby z niepełnosprawnością  intelektualną, wolontariusze europejskiego programu EVS oraz muzycy. Główną inspiracją dla zespołu jest muzyka ludowa. Zarówno dobór instrumentów, jak i granych rytmów nawiązuje do muzyki z różnych regionów Polski. Co istotne zespół Remont Pomp wykonuje utwory autorskie. Bardzo ważne jest wspólne uczestnictwo w procesie twórczym, zarówno osób z niepełnosprawnością jak i  muzyków.

Mieszkańcy Gdańska zameldowani na pobyt stały i czasowy według miejsca urodzenia - stan na 31.12.2015 r. (1.27 MB)