PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nowa atrakcja w historycznym sercu Gdańska

Nowa atrakcja w historycznym sercu Gdańska
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W niedzielę, 6 września 2009 roku, o godz. 14.00, zostanie uruchomiona Fontanna Czterech Kwartałów. Otwarcia dokona Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, wraz z przedstawicielami sponsorów ? SNG i ECE. Fontanna stoi nieopodal miejsca, w którym była nieistniejąca już XVII-wieczna fontanna z postaciami czterech heroldów.

Pomysł, aby w Gdańsku odtworzyć historyczną fontannę, pojawił się po raz pierwszy podczas obchodów 10-lecia spółki Saur Neptun Gdańsk SA w 2002 roku. Miała ona być prezentem od firmy dla wszystkich gdańszczan. W  2005 roku Saur Neptun Gdańsk rozstrzygnął konkurs artystyczny  na koncepcję samej fontanny i rok później, na zlecenie SNG, powstał projekt techniczny. W latach 2007-2008 zwyciężczynie konkursu, artystki rzeźbiarki: Ewa Koprowska i Lucyna Kujawa, wykonały naturalnej wielkości rzeźby czterech lwów, które są najbardziej widomym wkładem gdańskiej spółki wodociągowej w tym projekcie. Miasto Gdańsk sfinansowało budowę samej fontanny i rewitalizację bezpośredniego jej otoczenia.

Fontanna, umiejscowiona w tak newralgicznym miejscu dla obecnych tam zabytków architektury, nie może stanowić i nie stanowi dla nich wizualnej konkurencji. To raczej miejsce spotkań, wieńczące pieszy deptak, w który już wkrótce zamieni się ulica Grobla I, na odcinku od ul. Szerokiej do ulicy Św. Ducha. Po zmierzchu, w sposób automatyczny, włączą się świetlne efekty, a 24 dysze z wodą przez cały czas będą pompować strumienie o zmieniających się kształtach.

Całkowity koszt przedsięwzięcia, wraz z przebudową ulicy, to ok. 2,2 mln zł.