PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Moda na czytanie czyli? Światowy Dzień Książki w Radzie Miasta Gdańska

Moda na czytanie czyli? Światowy Dzień Książki w Radzie Miasta Gdańska
We wtorek 25 maja br. odbędzie się uroczyste podsumowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska. (W tym roku okolicznościowa parada, występy oraz ogłoszenie wyników konkursu, z uwagi na żałobę narodową zostały o miesiąc przesunięte)
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

25 maja br. odbyło się uroczyste podsumowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska.

Uroczystość rozpoczęła  się o godzinie 10.00 pod Pałacem Młodzieży od wyboru ?najlepiej przebranej szkoły". Została nią Szkoła Podstawowa nr 57 z Gdańska. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, przebrana w stroje swoich ulubionych bohaterów literackich przeszła ulicami: Ogarna, Powroźnicza , Długi Targ, Długa, Targ Węglowy, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Bastion św. Elżbiety do Nowego Ratusza przy ulicy Wały Jagiellońskie 1.

Z młodymi miłośnikami książek oraz gdańskimi pedagogami spotkali się gdańscy radni na czele z Bogdanem Oleszkiem przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

W siedzibie Rady Miasta prezentowany był wernisaż prac plastycznych oraz mini-pokaz filmów promujących książki i czytelnictwo. Na scenie na placu przed budynkiem odbyło się rozstrzygniecie konkursów związanych ze Światowym Dniem Książki oraz szereg występów artystycznych. M.in.: pokaz musztry paradnej Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod batutą kapelmistrza kpt. Jarosława Rywalskiego i Tambourmajorek z Pałacu Młodzieży w Gdańsku - opiekun artystyczny Brunon Rudko, etiuda teatralna pt. "Ochmistrzyni, czyli zwyczaje zamkowe" oraz skecze kabaretowe w wykonaniu dzieci z Pracowni Teatralnej Roberta Cyrty.

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się następujące konkursy skierowane do uczniów gdańskich szkół:

  • konkurs "Najlepiej czytająca szkoła", która wyłoniła szkoły z najwyższym wskaźnikiem czytelnictwa,
  • konkurs plastyczny "Spotkanie bohatera literackiego XX wieku z bohaterem XXI wieku", skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych,
  • konkurs filmowy "Książka jest O.K.", adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
  • konkurs "Najlepiej przebrana szkoła" - (uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mieli za zadanie przebrać się za postacie literackie i wymyślić hasło propagujące czytanie książek).

Większość nagród - za wyjątkiem konkursu filmowego (gdzie nagrodami są odtwarzacze MP4) - stanowiły książki. Co ciekawe, w konkursie" Najlepiej czytająca szkoła", nagrodami były książki do szkolnych bibliotek, które jako najciekawsze i najbardziej potrzebne - wskazali sami uczniowie. W  ramach tego konkursu szkoły przeprowadziły wewnętrzne plebiscyty wśród swoich uczniów i ułożyły listy zawierające tytuły 5 książek, które chcieliby mieć w swojej bibliotece uczniowie. Szkoła miała za zadanie  podać ilość wypożyczonych  książek wśród swoich uczniów w semestrze zimowym w roku szkolnym 2009/2010. W konkursie wzięło udział 27 szkół : podstawowych i gimnazjów.

?- Docenianie uczniów, którzy czytają książki jest ważne tym bardziej, że z ostatnich badań wynika, że wskaźnik czytelnictwa zmalał niemal we wszystkich kategoriach społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest docenianie uczniów, którzy mają w tej dziedzinie szczególne osiągnięcia. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Staramy się tworzyć modę na czytanie - mówił przewodniczący Bogdan Oleszek.

Najlepiej czytające szkoły to:

  • I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. Leonida Teligi w Gdańsku
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 45 im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
  • III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jana Heweliusza w Gdańsku.

W kategorii szkół gimnazjalnych wygrały:

  • I miejsce - Gimnazjum nr 2 w Gdańsku,
  • II miejsce - Gimnazjum nr 16 w ZKPiG nr 12 w Gdańsku.
  • III miejsce - Gimnazjum nr 49 w ZKPiG nr 8.


Artykuł i Fot. Mariusz Feliński
Biuro Rady Miasta Gdańska

*        *        *

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W tym roku okolicznościowa parada, występy oraz ogłoszenie wyników konkursu, z uwagi na żałobę narodową zostały o miesiąc przesunięte.