PORTAL MIASTA GDAŃSKA

LETNIE SPOTKANIE ?MŁODEJ HANZY?

LETNIE SPOTKANIE ?MŁODEJ HANZY?
W dniach od 1 do 10 lipca 2008 roku młodzi przedstawiciele Miasta Gdańska: Karolina Biernacka i Przemysław Jurewicz, reprezentujący Klub Młodzieżowy ?Plama?, jako jedyni delegaci z Polski, wzięli udział w Spotkaniu Młodej Hanzy w mieście Veliky Novgorod w Rosji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W dniach od 1 do 10 lipca 2008 roku młodzi przedstawiciele Miasta Gdańska: Karolina Biernacka i Przemysław Jurewicz, reprezentujący  Klub Młodzieżowy ?Plama?, jako jedyni delegaci z Polski, wzięli  udział w Spotkaniu Młodej Hanzy w mieście Veliky Novgorod w Rosji.

Veliky Nowgorod będzie  w 2009 roku obchodził 1150 rocznicę powstania miasta. Głównym punktem uroczystości jubileuszowych będzie 29 Międzynarodowy Zjazd Hanzy, który odbędzie się w dniach 18-21 czerwca. Młodzież  biorąca  udział  w tegorocznym obozie letnim miała za zadanie przygotowanie programu spotkań  Młodej Hanzy na  przyszłoroczny Zjazd.

Młodych delegatów powitali w V. Novgorodzie  przedstawiciele  władz miasta. Gdańszczanie przekazali na ręce Olgi Popowej zastępca burmistrza, zaproszenie do Gdańska na Festiwal Teatrów Ulicznych ?FETA?, nagrania DVD z poprzednich edycji tego festiwalu oraz materiały informacyjne o Gdańsku.  Jednym z punktów  programu  Zjazdu w 2009 roku będzie  Festiwal  Teatrów  Ulicznych. Organizator Festiwalu ?FETA? z Gdańska  wyraził  gotowość  współpracy z V. Nowgorodem i wsparcia  działań przy organizacji tego niezwykle popularnego u nas festiwalu.

Przez 10 dni  młodzi  delegaci  poznawali kulturę, zwyczaje i tradycje  rówieśników z innych państw Europy, między innymi z Francji, Niemiec, Hiszpanii i oczywiście Rosji. Młodzież  uczestniczyła w wykopaliskach prowadzonych na terenie miasta, brała  udział w licznych zawodach, pokazach i konkursach sportowych, a także w festiwalu folklorystycznym zorganizowanym  w ramach programu przygotowanego przez młode, kreatywne osoby  z V. Novgorodu. Uczestnicy spotkania zwiedzali  ruiny zamku pierwszego władcy  W. Novgorodu jak również i inne zabytki oraz relikty przeszłości tego pięknego miasta.
Program pobytu to nie tylko zwiedzanie zabytków i oficjalne spotkania. Młodzież  pod opieką  rosyjskich  kolegów  odwiedziła również miejscowe dyskoteki, kluby, gdzie w międzynarodowym towarzystwie mięli okazję wypróbowania swoich sił w grze w kręgle czy bilard.

Na koniec pobytu w Rosji odbył się rejs statkiem po rzece Wolkhow.
Młodzież  podsumowała całe spotkanie  słowami: ? była to nasza najlepsza podróż w życiu zarówno ze względu na kraj obfitujący w perły architektoniczne jak i ciepłe przyjęcie nas przez sympatycznych, młodych ludzi pełnych energii życiowej?.


Jolanta Murawska