PORTAL MIASTA GDAŃSKA

III Zlot starych żadlowców w Gdańsku

III Zlot starych żadlowców w Gdańsku
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Już tylko dni dzielą sympatyków żeglarstwa, starych jachtów, kutrów i łodzi od rozpoczęcia gdańskiego święta oldtimerów. W piątek 29 sierpnia przy Motławie wystaruje III Zlot Oldtimerów. Jednym z organizatorów zlotu jest MOSiR w Gdańsku. Impreza zapowiada się znakomicie a to dlatego, że na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 20 jednostek z Polski, Litwy, Niemiec, Belgii, Danii i Wielkiej Brytanii. Święto starych żagli potrwa w Gdańsku do niedzieli 31 sierpnia.

Po raz pierwszy ?Oldtimery? spotkały się na wodach Motławy w 2001 roku. Po raz drugi już rok później. Po sześcioletniej przerwie stare żaglowce znów przygotowują się, by zaprezentować się w całej krasie mieszkańcom Gdańska i turystom.

Wśród jednostek, które już potwierdziły swój udział są: żaglowiec ?Johanne?  z 1905 r., dla którego portem macierzystym jest Lubeka, ?Norda? obchodząca w tym roku swoje 80-lecie, zbudowana w Danii, pływająca pod belgijską banderą, dla której  portem macierzystym jest Gdynia. Kolejnym świetnym gościem będzie przepiękny niemiecki jacht ?Qualle? liczący sobie już 78 lat. Prawie rok temu do przystani nad Motławą zawitał prawie 50-letni jacht ?Incentive? ze Szkocji. Gościnność gdańszczan tak mu się spodobała, że szkocki gość weźmie udział w tegorocznym zlocie. Z Danii zacumuje w przystani jachtowej nad Motławą 25-letni ?Homajo?. Nie zabraknie też znakomitych żaglowców z Polski, będą to między innymi: ?Magola? z charakterystycznym gryfem na żaglu oraz słynny ?Misia II? z 1969 roku. Poza tym w spotkaniu wezmą udział licząca sobie już przeszło 56 lat, ?Bryza H? (na której odbywa się konferencja), która początkowo była statkiem ratowniczym, a kiedy jej właścicielem został Waldemar Heissler stała się jachtem żaglowym. Do Gdańska zawinie jacht ?Dona Louisa? z Wielkiej Brytanii z 1979 r., który od ponad 4 lat jest stałym bywalcem naszej mariny, litewski jacht ?Brabander?, ?Knudel? niemiecki jacht znany z tego, że odprowadza marynarzy chowanych w falach na miejsce wiecznego spoczynku oraz historyczne jachty takie jak: ?Halibut? i ?Korsarz?, dla których macierzystym portem jest Gdańsk. Niestety, nie zobaczymy na tegorocznej paradzie ?Josepha Conrada?, który w tym czasie będzie w rejsie.

Nad wszystkimi pracami czuwa Miasto Gdańsk, MOSiR Gdańsk i Marina Gdańsk oraz Centralne Muzeum Morskie i Bałtyckie Bractwo Żeglarzy.

Patronat honorowy nad tegorocznym zlotem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Patronat medialny nad III Zlotem Oldtimerów sprawują: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, trojmiasto.pl, wrotapomorza.pl, TVO Rozstaje, Jachting, sails.pl.