PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC potrzebuje wolontariuszy!

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC potrzebuje wolontariuszy!
Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC potrzebuje wolontariuszy!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nie podadzą leku i nie zdiagnozują choroby, ale przygotują grilla, przeczytają książkę lub w milczeniu i bez pośpiechu posiedzą przy łóżku. Bez nich hospicjum nie byłoby tak podobne do domu, a tak różne od większości szpitali. Bez nich o wiele trudniej byłoby o uśmiech w miejscu, w którym kończy się życie. Aby ich nie zabrakło, jak co roku Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku organizuje kurs dla wolontariusza hospicyjnego. Trwające 3 miesiące szkolenie rozczpocznie spotkanie, które odbędzie się 21 października 2009 r. o godz. 17 w Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku.

 Choć pomagać hospicjum na wiele sposobów może każdy, to pomoc bezpośrednio przy łóżku chorego zarezerwowana jest dla tzw. wolontariuszy medycznych, a więc tych, którzy przeszli specjalistyczny i trwający kilka miesięcy kurs. Kurs ten zarezerwowany jest dla osób pełnoletnich, które jednak nie muszą mieć jakichkolwiek doświadczeń z pracą z osobami chorymi. Uczestnik kursu jest po nim przygotowany do towarzyszenia osobom chorym i ich bliskim, pielęgnowania i karmienia osoby ciężko chorej. Udział w kursie daje także możliwość sprawdzenia w praktyce, na czym polegają trudności, ale też jak wielką daje satysfakcję praca z osobami ciężko chorymi. Niewątpliwie więc przyszli wolontariusze wynoszą ze szkolenia wiele informacji i umiejętności przydatnych w ich prywatnym życiu. Niestety, często po zakończeniu kursu okazuje się, że poznawszy bliżej specyfikę pracy w hospicjum, kandydaci na wolontariuszy nie decydują się na dłuższą współpracę i regularną pomoc bezpośrednio przy chorych. Oczywiście, w hospicjum są wolontariusze, którzy regularnie pomagają w nim od lat, aby jednak móc stale zapewniać chorym i ich bliskim opiekę na najwyższym poziomie, hospicjum potrzebuje wsparcia coraz większej liczby wolontariuszy, a zwłaszcza wolontariuszy medycznych.

Do wzięcia udzialu w kursie dla wolontariuszy medycznych szczególnie gorąco zapraszamy osoby w wieku dojrzałym. Wiemy bowiem, że ich bagaż doświadczeń zawodowych i osobistych jest niezwykle cenny dla hospicjum. Z drugiej strony wiemy, że wolontariat hospicyjny może dać wiele satysfakcji osobom, które czują pustkę po przejściu na emeryturę lub usamodzielnieniu się ich dzieci.

 Więcej informacji na temat kursu i samego wolotnariatu udzieli Państwu koordynator wolontariatu, Barbara Szynaka (b.szynaka@hospicja.pl, 604 068 385).