PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk znów stanie się stolicą big-beatu

Gdańsk znów stanie się stolicą big-beatu
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Już za kilka dni Gdańsk znów zabrzmi big-beatem. Zapraszamy na konferencję prasową poświęconą niezwykłemu koncertowi, w którym udział wezmą trójmiejskie zespoły sprzed 50 lat: Meteory, Takty i Złote Struny, a także legendarny band Polanie. Koncert związany jest z wydaniem książki Romana Stinziga i Andrzeja Icha ?Motława Beat? opisującej trójmiejską scenę big-beatowa lat 60-tych.

Meteory, Takty i Złote Struny, ale również Czarne Golfy, Odłam, Pięciolinie, Tony ? te nazwy pięćdziesiąt lat temu elektryzowały trójmiejską publiczność. Muzyka młodzieżowa, której początki miały miejsce w latach 60-tych właśnie w Trójmieście zmieniła bezpowrotnie krajową scenę muzyczną. Docierała również do innych państw bloku socjalistycznego kształtując gust muzyczny młodzieży w tych krajach. Jak piszą autorzy ?Motława Beat? - przynosiła powiew wolności o smaku zakazanego owocu.

Brzmienie sprzed półwiecza podczas niezwykłego koncertu 15 października o g.19.00 w gdańskim klubie Żak przypomną zespoły big-beatowe związane z Trójmiastem: gdańskie Meteory, sopockie Takty i gdyńskie Złote Struny, a także pierwszy polski zespół rhythmandbluesowy Polanie, który powstał w 1965 roku w Łodzi.

W czasie konferencji prasowej, która odbędzie się w środę 7 października o godz. 11.00 w sali 315 gdańskiego magistratu, o historii trójmiejskiego big-beatu opowiedzą autorzy książki ?Motława Beat?, a także zaproszeni przez nich muzycy (m.in. były wiceprezydent Gdańska, ale również gitarzysta zespołu Takty ? Jan Stoppa).

Michał Piotrowski / Biuro Prasowe