Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Casting do roli "Panienki z okienka" - Dwór Artusa, 19 kwietnia, godzina 12:00

A
A


Pomysł nawiązuje do powieści Jadwigi Łuszczewskiej – Deotymy (1834 - 1908) "Panienka", publikowanej po raz pierwszy w 1893 roku w Warszawie. Drugie wydanie pod zmienionym tytułem "Panienka z okienka" ukazało się w 1898 roku. W 1959 roku powstała teatralna, a w 1964 roku filmowa adaptacja powieści. Ten "starodawny romansik" powstał po podróży 24-letniej Deotymy z rodzicami Wisłą do Gdańska w 1858 roku. Efektem była fascynacja naszym miastem i jego historią. W powieści Deotyma zawarła niezwykle sugestywnie koloryt Gdańska, a przede wszystkim postać młodej gdańszczanki Hedwigi, wyglądającej przez okno wspaniałej kamienicy, w "romansiku" nazywanej Bursztynowym Domem. Od chwili wydania, wielokrotnie wznawiana powieść stała się wręcz "obowiązkową" lekturą kolejnych pokoleń Polaków, którzy w ten sposób wyrażali swój niezwykle uczuciowy związek z najsławniejszym polskim miastem-portem. Wielu z nich odwiedzając Gdańsk nadaremnie poszukiwało Bursztynowego Domu i okienka. Jak pisze prof. Jerzy Samp: "Wiele razy, przyglądając się baczniej gdańskim kamieniczkom próbowałem odnaleźć owo jedno jedyne, najprawdziwsze okrągłe małe okienko".

Od 2001 roku figura XVII- wiecznej młodej gdańszczanki, wyglądająca ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy - stała się już nie tylko popularnym akcentem Gdańska, magnesem przyciągającym spacerowiczów, ale również jednym z atutów promujących nasze miasto. Od momentu realizacji projektu, został stworzony przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska program promocyjno - edukacyjny pt. "Panienka z okienka" wyróżniony Nagrodą na wydarzenie muzealne roku 2001 - Sybillą 2001.

W sobotę 19 kwietnia 2008 roku, o godzinie 12:00 w Dworze Artusa już po raz piąty zbierze się komisja, aby wybrać następczynię Panienki z okienka. W komisji zasiadać będą: Krystyna Łubieńska - aktorka, Ewa Topolan - artystka, autorka figury Panienki z okienka, Michał Juszczakiewicz – przewodniczący jury, prof. Jerzy Samp - wykładowca akademicki, Monika Kryger - kierownik Działu Edukacji, Promocji i PR-u.