PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Akademia PARP - Firmy wobec ryzyka walutowego

Akademia PARP - Firmy wobec ryzyka walutowego
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nie tylko posiadacze mieszkaniowych kredytów we frankach szwajcarskich stali się ofiarami zawirowań na rynkach walutowych. Również przedsiębiorcy, którzy działają na rynkach zagranicznych, muszą liczyć się z możliwością strat. Czy rok 2015 przyniesie jeszcze więcej niespodzianek? I czy można zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym? 

Rok 2015 jeszcze na dobre się nie zaczął, a za nami już kilka trzęsień ziemi na rynkach walutowych. Europejski Bank Centralny rozpoczął program luzowania, powodując osłabienie kursu euro względem dolara. Osłabiła się również waluta kanadyjska. Bank centralny Danii z trudem broni swojej waluty przed aprecjacją, znajdując się w sytuacji podobnej do tej, w jakiej znalazł się Bank Szwajcarii.

To właśnie decyzja centralnego banku Szwajcarii, który przestał bronić sztywnego kursu franka wobec euro, odbiła się szczególnie głośnym echem. W szczytowym momencie 14 stycznia 2015 kurs wymiany osiągnął aż 5,19 zł, podczas gdy chwilę przedtem wynosił około 3,50 zł. Ze względu na popularność kredytów nominowanych we frankach w Polsce tym tematem żyli wszyscy. Jednak posiadacze mieszkaniowych kredytów walutowych to nie jedyni, dla których nagła zmiana kursu walut może oznaczać poważne problemy. Podobne emocje przeżywają przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy w walutach obcych, zajmują się eksportem lub importem. Z dnia na dzień zyskowny kontrakt może okazać się dla firmy gwoździem do trumny.

Jeśli prowadzi się działalność na rynkach zagranicznych, nie można zapominać o ryzyku walutowym i należy odpowiednio się przed nim zabezpieczać. Nie chodzi przy tym o osiąganie spekulacyjnych zysków, ale o rozsądne gospodarowanie poziomem należności i zobowiązań, jeśli nominowane są w różnych walutach. Tymczasem z badania przeprowadzonego przed rokiem wśród polskich importerów i eksporterów przez Homo Homini dla firmy Akcenta wynika, że aż 45% badanych firm nie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym. Co więcej, 40% zarządzających firmami nie zna rozwiązań umożliwiających eliminowanie ryzyka kursowego.

- Przedsiębiorcy mogą poznać metody zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym, w bezpłatnych szkoleniu e-learningowym Akademii PARP - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP. „Zabezpieczenie transakcji handlowych” to kurs, który nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem, jak powinien. Tak jakby przedsiębiorcy i menedżerowie wierzyli, że w ich przypadku nie zrealizuje się żaden niekorzystny scenariusz, zatem nie ma sensu przygotowywać się na niego.

Czy eksporterzy i importerzy mogą spodziewać się, że limit nagłych zmian kursów w tym roku wyczerpał się i będą wreszcie mogli spać spokojnie? Niestety nie. Jak zauważa The Economist, główną przyczyną nagłego wzrostu zmienności jest rozejście się polityki monetarnej różnych państw. Banki centralne nie podążają już w tym samym kierunku. EBC i Bank Japonii drukują pieniądze i obniżają wartość waluty, podczas gdy gospodarka i waluta amerykańska umacniają się. Wg Davida Blooma, stratega walutowego w HSBC, każdy kto znajdzie się pomiędzy tymi siłami ryzykuje, że zostanie starty na pył. W takiej sytuacji znalazł się Bank Szwajcarii, który nie dał rady utrzymać sztywnego kursu franka wobec poluzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny.

Szkolenie e-learning „Zabezpieczenie transakcji handlowych” omawia różne rodzaje ryzyka w działalności gospodarczej i metody zarządzania tym ryzykiem - dodaje Aneta Grzyb-Hejduk. Przedstawia sposoby przygotowania i zabezpieczenia realizacji umowy sprzedaży, sposoby radzenia sobie z ryzykiem kursowym i ryzykiem zmiany cen surowców, które ostatnio również podlegają znaczącym zmianom. Ważne dla zapracowanych przedsiębiorców jest to, że szkolenie można przejść w tempie dostosowanym do własnych potrzeb, w dowolnym czasie, bez konieczności wychodzenia z domu lub z pracy. Wystarczy tylko komputer z przeglądarką i dostępem do Internetu.

Na portalu Akademii PARP dostępnych jest 47 szkoleń e-learning i 47 szkoleń m‑learning w pięciu obszarach tematycznych: Marketing i sprzedaż, Zarządzanie strategiczne i operacyjne, Umiejętności menedżerskie i osobiste, Wiedza ogólna i otoczenie biznesu, Zagadnienia finansowe i prawne a także szkolenia dla szkoleniowców. Bezpłatne szkolenia Akademii PARP zostały przygotowane specjalnie dla przedsiębiorców i pracowników polskich małych i średnich firm oraz osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.