PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Harcerze przekażą gdańszczanom Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze przekażą gdańszczanom Betlejemskie Światło Pokoju
W grudniowe dni skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia symbolu pokoju i pojednania – Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia najpierw do Wiednia, następnie, niesiony rękoma skautów, przybędzie na Słowację i do Polski. We wtorek 19 grudnia o godz. 17.00 na Długim Targu pod fontanną Neptuna odbędzie się przekazanie Światła delegacjom harcerskich hufców z województwa pomorskiego oraz mieszkańcom Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Harcerze przekażą Betlejemskie Światełko Pokoju

W nocy z soboty na niedzielę 17 grudnia w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Wówczas miał tam miejsce Betlejemski Zlot, w którym wzięło udział 2 500 harcerzy i harcerek z całej Polski. Po ceremonii przekazania zabrali Światło w rodzinne strony. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją drogę, by znaleźć się na wigilijnych stołach tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów.

- 19 grudnia o godz. 17.00 harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP zapraszają wszystkich mieszkańców Gdańska pod fontannę Neptuna, gdzie zobaczymy krótki program artystyczny pokazujący, że „Światło jest w nas”. Harcerze i harcerki z całego województwa wezmą Światło ze sobą do swoich lokalnych społeczności. Na uroczystość zapraszamy też gdańszczan. Warto wziąć ze sobą lampiony, by przechować ten symbol międzynarodowego pojednania aż do wigilijnej kolacji – mówi harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju w ubiegłym roku

IDEA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU

Historia zaczyna się w Betlejem, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość i gniew.

HASŁO BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU 2017

W Tobie jest światło. Każdy mrok rozjaśni. W Tobie jest życie. Ono… zwycięża!

Już po raz 27. zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Wskazuje na dogłębne przenikanie ludzkiego życia światłem Jezusa, który „mrok rozjaśnia” i jest naszym Zbawicielem. Każdy zuch, harcerz, instruktor może stać się człowiekiem niosącym światło czyli niosącym Jezusa w świat.

Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podejmujemy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Dokonamy tego nie tylko przez wielkie wydarzenia, ale przede wszystkim:

  • przez naszą codzienną służbę, czasami cichą, pokorną, bez mediów, rozgłosu;
  • przez światło, jakie harcerka i harcerz zachowuje w swoich oczach,
  • przez pogodę ducha, której nie naruszają nawet najbardziej skomplikowane dni,
  • przez pragnienia żeby służyć, nawet jeśli doświadczamy rozczarowań.

Im więcej my, sami mamy światła Jezusa, im więcej światła Jezusa jest w naszej organizacji, im więcej tego światła jest w każdym zuchu, harcerzu, wędrowniku, instruktorze i seniorze, tym bardziej nasza wspólnota jest żywa a misja wiarygodniejsza.

Rozpalajmy w innych światło, które jest w nas, by ludzie, którzy są zorientowani na światło, nie wierzyli w ciemność, ale w jasność dnia; by nie ulegali nocy, ale mieli nadzieję na jutrzenkę; by nie ugięli się przed złem i zawsze ufali w nieskończone możliwości dobra.

HISTORIA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Słowaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.