Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański cmentarz dla zwierząt gotowy!

Zakończyła się długo wyczekiwania przez mieszkańców inwestycja – w Gdańsku powstało miejsce, w którym z godnością i należnym szacunkiem, właściciele zwierząt domowych będą mogli pożegnać się ze swoimi pupilami.

A
A

Na udostępnionym przez Miasto terenie powstało nie tylko miejsce pochówku, ale także krematorium dla zwierząt. To pierwsze takie miejsce na Pomorzu.

- Chociaż organizowanie cmentarzy dla zwierząt nie jest zadaniem własnym gminy, podjęliśmy starania, by na terenie naszego miasta – w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców - powstało takie miejsce. I tak, w 2012 ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie inwestora, który w Gdańsku urządzi i prowadzi grzebowisko dla zwierząt wraz z krematorium. Z inwestorem podpisana została umowa użytkowania na nieruchomości położonej w rejonie ulicy Przyrodników, w pobliżu schroniska dla zwierząt – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

- Nie była to prosta inwestycja. Inwestor sprostać musiał wysokim wymaganiom. W efekcie powstał obiekt bardzo nowoczesny i na bardzo wysokim poziomie, unikatowy w skali kraju. Teraz mieszkańcy będą mogli w godny sposób w bardzo dobrych warunkach pożegnać swoich pupili - dodaje dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu Maciej Lorek, obecny podczas pierwszej prezentacji obiektu.

Centrum „Zawsze Razem”, zlokalizowane przy ul. Przyrodników 21 A w Gdańsku – Kokoszkach, świadczyć będzie pełen zakres usług - począwszy od przywiezienia zwierzęcia z domu właściciela dostosowanym do tego autem-chłodnią, poprzez przeprowadzenie kremacji (zastosowana technologia pozwala na całkowicie bezpieczne dla środowiska i otoczenia spopielenie zwłok zwierzęcych), na pochówku pupila skończywszy.

Koszt pochówku zwierzęcia – jak zapowiada inwestor - dostosowany będzie do portfela właściciela. - Standardowa usługa kremacji indywidualnej z odzyskaniem prochów zaczyna się od 690 zł (cena uzależniona jest od wielkości zwierzęcia).  Będzie można też skorzystać z tańszej wersji usługi - w postaci kremacji bez możliwości odzyskania prochów, z pochówkiem w mogile zbiorowej. Dostępnej już za kwotę od 190 zł (cena uzależniona od wielkości zwierzęcia) – informuje prezes zarządu spółki „Zawsze Razem” Dariusz Markowski.

Zagospodarowanie terenu opiera się głównie o dwa kolory - żywą zieleń połączoną z jasnymi płytami nagrobnymi. – Zależy nam na tym, by miejsce to było estetyczne i uporządkowane. Prawie wszystkie nagrobki wyglądać będą tak samo, składają się z równo przyciętych płyt nagrobnych o wymiarach 35 x 35 cm. Będzie też możliwość postawienia swoim pupilom nieco bardziej okazałych pomników - zapowiada inwestor.

Centrum Zawsze Razem oferuje także możliwość stworzenia wyjątkowej - diamentowej pamiątki po swoim zwierzaku. Diament z prochu lub sierści zwierzęcia to koszt od 4 600 zł, cena tej usługi zależy od barwy i wielkości klejnotu. 

W sprzedaży znajdować będą się także urny w najróżniejszych kształtach i przedziałach cenowych.

Więcej informacji: www.zawszerazem.pl

Anna Dobrowolska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy