PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Gdańsk gospodarzem IV Międzynarodowego Zjazdu Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej!

Gdańsk gospodarzem IV Międzynarodowego Zjazdu Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej!
Trzydzieści placówek edukacyjnych z całego świata zjedzie już wkrótce do Gdańska. Wszystko dlatego, że to Bursa Gdańska jest głównym organizatorem IV Międzynarodowego Zjazdu Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej, który odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Teatrze Szekspirowskim.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uczestnicy przyjadą z różnych zakątków świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Meksyku i Niemiec.

- Mam nadzieję, że będzie to okazja to wspólnej wymiany doświadczeń i refleksji nad przesłaniem, jakie zostawiła nam Irena Sendlerowa. Współcześnie takich autorytetów potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.  - Cieszę się, że to właśnie Gdańsk stanie się przestrzenią do rozmów, tworzenia wizji na przyszłość, skupienia się na sylwetce Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.  - Usłyszymy też ważne przesłanie Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka inicjatora Roku Sendlerowej w Polsce oraz propagatora jej myśli. Będzie to ostatnia wizyta Rzecznika w tej roli w Gdańsku. W sierpniu kończy się jego druga kadencja na tym stanowisku. To ważny moment, by mu za wiele wspaniałych dzieł i pilnowanie konstytucyjnych Praw Dzieci podziękować - dodaje Kowalczuk.

 

W ramach obchodów Roku 2018 im. Ireny Sendlerowej odbędą się debaty oraz prezentacje dorobku szkół i placówek, a także przypomniana zostanie sztuka "Życie w słoiku", którą w 1999 roku napisał amerykański nauczyciel Norman Conrad z Uniontown, w stanie Kansa. To on oraz jego cztery uczennice pierwszy raz ją wystawił. Na prośbę młodzieży i nauczycieli Bursy Gdańskiej Norman Conrad, laureat nagrody im. Ireny Sendlerowej, przesłał oryginalny scenariusz sztuki.

Gdańsk w tych dniach gościć będzie też m.in. Panią Relli Robinson, pisarkę, która jako jedyna z rodziny przeżyła getto warszawskie, a której rodzice do 1939 roku mieszkali na ulicy Szerokiej w Gdańsku. 

10 czerwca, w niedzielę organizatorzy zapraszają do Teatru Szekspirowskiego na debatę uczniów gdańskich szkół średnich, prowadzoną przez redaktor Agnieszkę Michajłów z Radia Gdańsk. Młodzież dyskutować będzie o granicach pomagania - o ile takie istnieją oraz o prawdzie i legendzie w historii. 

Poprzednie zjazdy organizowane były przez Zespół Szkół nr 65 w Warszawie, co trzy lata. Ponieważ jednak ten rok ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej, zjazd jest organizowany wyjątkowo po upływie 2 lat i tym razem na mocy porozumienia z uczestnikami odbędzie się w Gdańsku.

Organizatorzy tłumaczą, że tradycja zjazdów zrodziła się z pomysłu warszawskich placówek noszących imię Ireny Sendlerowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Szczególny sposób kultywowania pamięci Ireny Sendlerowej upowszechnia i podkreśla cel wychowawczy, realizowany przez szkoły i placówki noszące jej imię, jakim jest kształtowanie człowieczeństwa w warunkach wielkich wyzwań i w czasach pokoju.

Gospodarzem Zjazdu jest Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, zaś organizatorem Bursa Gdańska im. Ireny Sendlerowej. 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze