PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Polsko – Niemiecki Parlament Młodzieży

Polsko – Niemiecki Parlament Młodzieży
Polsko – Niemiecki Parlament Młodzieży
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku w dniach 6−10 listopada 2013 r. odbędzie się spotkanie Polsko-Niemieckiego Parlamentu Młodzieży.

Będzie to już czwarte organizowane przez Rotarian spotkanie licealistów z Polski, Niemiec i Francji. We wcześniejszych latach młodzi ludzie przyjechali do Lubeki, Szczecina i Berlina. Za każdym razem wydarzenie było ogromnym sukcesem.
Pomysłodawcą i motorem projektu jest  przedstawiciel Rotary Club RC Ratzeburg- Altesalzstrase dr Richard Pyritz – członek honorowy RC Sopot. 

Organizatorami są kluby: RC Ratzenburg, RC Sopot, RC Gdańsk- Sopot-Gdynia, RC Sopot International, RC Gdynia-Orłowo, RC Gdynia.

Patronować Polsko-Niemieckiemu Parlamentowi Młodzieży w Gdańsku będzie Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, natomiast nad całym projektem pieczę sprawują: Cornelia Pieper – minister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN ds. stosunków polsko-niemieckich oraz Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Lekcja demokracji

Głównym obszarem działań będzie organizacja sesji, czyli symulacji parlamentarnych, w których udział brać będą młodzi uczestnicy spotkań. Podzieleni na grupy dyskusyjne prowadzone przez doświadczonych mediatorów omówią tematy z zakresu polityki, nauk społecznych, kultury lub ekonomii. Wyniki pracy zostaną przedstawione podczas sesji parlamentu. W ten sposób młodzież doświadczy procesu demokratycznego podejmowania decyzji, wyrobi sobie zdanie na bieżące tematy i w konsekwencji zwiększy swoją świadomość społeczną i polityczną. Liczący około 150 młodych osób międzynarodowy projekt pod hasłem „Zaczęło się w Gdańsku” będzie sprzyjał przełamywaniu stereotypów kulturowych, wzajemnej integracji, wymianie poglądów i doświadczeń. Pozwoli też rówieśnikom z różnych krajów nawiązać kontakty. Tłem tegorocznego wydarzenia będzie Gdańsk, jego architektura oraz wybitne osobowości świadków historii miasta i II wojny światowej. Młodzież pozna tereny dawnej stoczni im. Lenina, przejdzie od Bramy Wyżynnej do Zielonej Bramy, odwiedzi kościół Najświętszej Marii Panny, a także zwiedzi stare miasto.

Lekcja historii

Liczne imprezy towarzyszące dadzą okazję młodym do poznania szczegółów wydarzeń z okresu II wojny światowej. Jedną z takich imprez będzie wycieczka na Westerplatte. Na szczególną uwagę zasługują spotkanie z młodzieżą  w Sali BHP Stoczni Gdańskiej wieloletniej współpracownicy Lecha Wałęsy profesor dr Joanny Muszkowskiej -Penson. Była więźniarką kobiecego obozu Ravensbrück, teraz przypomni okrucieństwa tamtych czasów. Podczas kilkuletniego pobytu w obozie, gdzie patrzyła na choroby i śmierć, a sama pokonała dur plamisty i żółtaczkę, przysięgła sobie, że jeżeli przeżyje, to zostanie lekarzem. Tak też się stało. Ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi i rozpoczęła pracę w Gdańsku. W 1980 r. wraz z personelem Szpitala Wojewódzkiego służyła pomocą medyczną strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W latach 1980−1990 została osobistym lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy, z którym współpracuje do dziś. O okrucieństwach lat 1939−1945 opowie również prof. dr hab. Paweł Machcewicz – historyk i jednocześnie dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Natomiast z fragmentem historii Gdańska powojennego, czyli wydarzeniami sierpnia 1980 r. (strajków stoczniowych), które przyjmuje się za początek procesu obalenia komunizmu w Europie Wschodniej, zaznajomi uczestników parlamentu Bogdan Borusewicz Marszałek Senatu RP. Natomiast o działaniach ECS młodzież dowie się od dr Konrada Knocha z Europejskiego Centrum Solidarności.
Na szczególną uwagę zasługuje towarzysząca imprezie wystawa prac plastycznych Güntera Grassa, bardzo zasłużonego dla polsko-niemieckiego pojednania laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Grass obdarowany został licznymi talentami, nie tylko jako pisarz, lecz także jako rysownik. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, a w latach 50 został uczniem rzeźbiarza Karla Hartunga w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Prace plastyczne oraz graficzne Grassa przedstawiane były na kilkuset wystawach. Dzięki współpracy z Gdańską Galerią Miejską oraz Galerią Günter Grass House z Lubeki wystawa towarzysząca obradom Polsko-Niemieckiego Parlamentu Młodzieży, która odbędzie się w Dworze Artusa, obejmie około 10 oryginalnych dzieł wykonanych w ciągu niemal trzech dziesięcioleci, przedstawiając tym samym kilka okresów twórczości artysty.

Na uroczystość otwarcia wystawy dzieł Güntera Grassa oraz obrad parlamentu przybędą liczni goście, w tym marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciele Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz konsul generalny Republiki Niemiec dr Annette Klein. Podczas obrad zapoznamy się z tematami problemowymi przygotowanymi podczas warsztatów przez międzynarodowe grupy młodzieży, wspieranymi merytorycznie przez młodych naukowców z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Sesje parlamentu poprowadzone będą w języku niemieckim z symultanicznym tłumaczeniem. Uczestnicy sesji poszerzą swoją wiedzę z zakresu wielu kwestii istotnych dla przyszłości Europy. Międzynarodowy Parlament Młodzieży odbywający się w tym roku w Gdańsku stanie się też okazją do zacieśniania kontaktów między miastami z Polski, Niemiec i Francji, a być może w przyszłości także innych miast europejskich.

Autor: Sylwia Chodorowska / RC Sopot

Program - (430.33 KB)

Dr Richard Pyritz poprosił prezydenta Lecha Wałęsę, by spotkał się z młodzieżą i opowiedział o czasach Solidarności, zmianach w Polsce i ich implikacjach na inne kraje. Od lewej: dr Richard Pyritz, Sylwia Chodorowska – RC Sopot, prof. Joanna Muszkowska-Penson, prezydent Lech Wałęsa, Jan Markiewicz – RC Sopot.