PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk na 37 Międzynarodowym Zjeździe Hanzy w Kampen w Holandii

Gdańsk na 37 Międzynarodowym Zjeździe Hanzy w Kampen w Holandii
W dniach 15-18 czerwca 2017 roku delegacja Miasta Gdańska uczestniczyła w 37 Międzynarodowym Zjeździe Hanzy w hanzeatyckim mieście Kampen w Królestwie Niderlandów.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

GDAŃSK PODCZAS MIĘDZYNARODOWEGO ZJAZDU MIAST HANZEATYCKICH W KAMPEN

W dniach 15-18 czerwca 2017 roku w holenderskim mieście Kampen odbył się 37. Międzynarodowy Zjazd Miast Hanzeatyckich.

Gdańsk był reprezentowany przez przedstawicieli Rady Miasta Gdańska,  z Referatu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej oraz Biura Prezydenta ds. Kultury.

Delegaci Miasta Gdańska uczestniczyli w Walnym Zgromadzeniu Delegatów Hanzy oraz w Seminarium Grupy Roboczej ds. Turystyki.

W programie kulturalnym HANSEart WORKS Gdańsk był reprezentowany przez Jakuba Stojałowskiego, który znalazł się w gronie 19 artystów z miast hanzeatyckich wybranych przez międzynarodowe jury. Zespół Tempest Moon z Gdańska uczestniczył w programie muzycznym. Młodą Hanzę reprezentowali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

WALNE ZGROMADZENIE DELEGATÓW HANZY

W Zgromadzeniu wzięli udział przedstawiciele 100 miast z 16 europejskich krajów a wśród nich Gość honorowy - Stefano Dominioni, Dyrektor Instytutu Europejskich Dróg Kulturowych przy Radzie Europy, który przedstawił plan promocji Europejskich Szlaków Kulturowych na kolejne lata. Podkreślił on znaczącą rolę Związku Hanzy w Europie i podał go jako przykład wspierania miast w rozwoju i promocji kultury oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Ustalenia Zjazdu Hanzy w Kampen :

- wzmocnienie współpracy gospodarczej – wsparcie firm w nawiązywaniu kontaktów biznesowych w krajach europejskich, współpraca biznesu i edukacji pod kątem przygotowania pracowników dla konkretnych firm i zawodów, umożliwienie praktyk dla studentów;

- wsparcie projektów Młodej Hanzy- podjęcie działań angażujących młodzież w prace Związku Hanzy, przygotowanie młodych przedstawicieli do dalszej aktywności w Związku, współpraca w przygotowaniu wspólnych projektów dla młodzieży w Gdańsku w oparciu o dziedzictwo kulturowe Hanzy oraz w kooperacji z Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.

Podczas 38. Międzynarodowego Zjazdu Miast Hanzeatyckich w Rostoku zorganizowane zostaną warsztaty edukacji morskiej dla przedstawicieli Młodej Hanzy z wykorzystaniem gdańskiego jachtu Generał Zaruski.

- rozwój projektów i produktów turystycznych : wykorzystanie możliwości promocji Związku Hanzy jako Europejskiego Szlaku Kulturowego Europy w porozumieniu z Radą Europy i Instytutem Dróg Kulturowych Europy w Luksemburgu; realizacja wspólnych projektów przy wsparciu funduszy europejskich.

- przyjęcie do Związku Miast Hanzeatyckich dwóch holenderskich miast/ Maasbommel i Tiel / oraz Ipsitch z Wielkiej Brytanii (Organizacja liczy obecnie 190 miast z 16 krajów Europy).

GDAŃSK NA JARMARKU HANZY

Gościom odwiedzającym gdańskie stoisko oferowano materiały promocyjne o mieście i o regionie pomorskim. Potencjalni turyści holenderscy interesowali się zabytkami, programem wydarzeń kulturalnych, bazą noclegową oraz możliwościami dojazdu do Gdańska.

Bezpośrednie, nowo uruchomione połączenie lotnicze Gdańsk- Amsterdam linii KLM oraz prestiżowe miejsce Gdańska w konkursie European Best Destinations 2017 to ważne atuty dla miasta przed zbliżającym się sezonem turystycznym. Promocję Gdańska na rynku holenderskim wsparła akcja Zagranicznego Ośrodka Informacji Turystycznej w Amsterdamie w mediach społecznościowych i w prestiżowych magazynach turystycznych.