PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zapraszamy na AmberExpo Półmaraton Gdańsk

W najbliższą niedzielę, 26 października, o godz. 10.00 rozpocznie się pierwszy organizowany w Gdańsku półmaraton - bieg na dystansie 21,1 km. Wezmą w nim udział co najmniej 2273 osoby, które już wykupiły pakiety startowe.

A
A

W najbliższą niedzielę, 26 października, o godz. 10.00 rozpocznie się pierwszy organizowany w Gdańsku półmaraton - bieg na dystansie 21,1 km. Wezmą w nim udział co najmniej 2273 osoby, które już wykupiły pakiety startowe.

logo

Można się jeszcze zapisać – dzień przed biegiem, w sobotę, w hali C budynku Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo (ul. Żaglowa 11), w godzinach 10.00 – 20.00. W tym samym czasie wszyscy uczestnicy odbierać będą pakiety startowe.

Najbliższe parkingi dla zawodników i kibiców znajdować się będą w okolicy startu na ul. Pokoleń Lechii Gdańsk (przy stadionie PGE Arena) oraz na ul. Żaglowej (przy AmberExpo). Wjazd na parking kosztuje 10 złotych i możliwy będzie w niedzielę do godz. 8.00.

Start nastąpi o godz. 10.00 przed siedzibą Międzynarodowych Targów Gdańskich. Pierwsi wyruszą na trasę zawodnicy na wózkach inwalidzkich, minutę po nich - biegacze.

Meta w hali

Meta zlokalizowana jest w hali C Targów. Każdy uczestnik, który dobiegnie do mety, otrzyma pamiątkowy medal. Dla trzech najlepszych zawodniczek i zawodników przygotowano premie w wysokości 2000, 1500 oraz 1000 złotych. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wiekowych wręczone zostaną pamiątkowe statuetki.

Trasa biegu prowadzi ulicami: Żaglową, Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wałami Piastowskimi, Nową Wałową, Alejami Zwycięstwa, Grunwaldzką, Piastowską, Dąbrowszczaków, Czarny Dwór, Drogą Zieloną i Pokoleń Lechii Gdańsk. Mapkę półmaratonu, wraz z zaznaczonymi czasowymi zamknięciami niektórych ulic, zamieszczamy powyżej.

- W Gdańsku jest sporo krótszych biegów, głównie do 10 km, ale brakowało imprez rozgrywanych na dłuższych dystansach. AmberExpo Półmaraton wypełnia tę lukę – powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Zakrzewski, dyrektor jednego z organizatorów zawodów, AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego w Gdańsku. – Mam nadzieję, że z roku na rok impreza będzie się rozwijać. Frekwencję na tym poziomie półmaraton warszawski osiągnął dopiero po trzech latach. Mamy ambicję, aby w ciągu dwóch lat znaleźć się w pierwszej trójce w Polsce.

Coraz więcej biegów

- Ten półmaraton wpisuje się w strategię Gdańska związaną ze zwiększaniem liczby imprez masowych - stwierdził Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu. W przyszłym roku będziemy mieli trzy znaczące biegi. W maju sezon rozpocznie organizowany po raz pierwszy przez MOSiR maraton, tradycyjnie na początku września odbędzie się Bieg Westerplatte, natomiast zwieńczeniem będzie w październiku AmberExpo Półmaraton.

Wystartuje m.in. Adam Korol, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie. - Swoją przygodę zacząłem od Biegu Westerplatte na 10 km, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i z czasem każdy chce sprawdzić się na dłuższych dystansach, na czele z maratonem. Do tej pory był pewien problem, bo chcąc wziąć udział w dłuższych biegach gdańszczanie musieli jeździć do innych miast, a teraz mają taką imprezę na miejscu – powiedział 40-letni Korol.

Jego najlepszy wynik w półmaratonie to 1.19,10, ale sam przyznaje, że ma niewielkie szanse, by w Gdańsku pobiec szybciej. 28 września przebiegł Maraton Berliński – w stawce 40 tysięcy uczestników zajął 423. miejsce z rekordem życiowym 2.49,10.

Przełamać własne słabości

- To było niesamowite przeżycie. Tym maratonem żyje cały Berlin i nikt nie uskarża się na jakieś niedogodności – opowiada Korol. - Na całej trasie wspierali nas kibice i mam nadzieję, że podobnie będzie w niedzielę w Gdańsku. Namawiam ludzi nie tylko do biegania, ale także do kibicowania wszystkim uczestnikom. Dzięki takiego dopingowi łatwiej przełamywać własne słabości.

1

Konferencja prasowa. Od lewej: Adam Korol - ambasador półmaratonu, Andrzej Kasprzak - prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, Andrzej Trojanowski - dyrektor Biura ds. Sportu, Marcin Florek - organizator.

Fot. Iwona Karwowska

Najważniejszym kandydatem do zwycięstwa jest Kenijczyk Boniface Wambua, który legitymuje się rekordem życiowym 1,02,04. Wśród pań faworytką wydaje się być mistrzyni Polski na 10 km, 26-letnia Marta Krawczyńska (LLKS Ziemi Kociewskiej Smętowo Graniczne), która zajęła trzecie miejsce w Verve 10k Run Sopot. 

Budżet imprezy wynosi ok. 400 tysięcy złotych. Organizatorami są: AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku, Miasto Gdańsk oraz Labosport Polska. Starterem będzie Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który również objął patronat honorowy nad imprezą.

Krzysztof Guzowski

Krzysztof Guzowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Sportu