PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Weekend pod znakiem ultimate frisbee!

A
A

W miniony weekend (20-21 czerwca) plaża w Jelitkowie zamieniła się w prawdziwą arenę rozgrywek ultimate frisbee. I Mistrzostwa Polski w Plażowym Ultimate, organizowane przez Klub Sportowy Ultimatum Gdańsk, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku, przyciągnęły na plażę 18 drużyn z całej Polski.

Ponad 200 zawodników walczyło zawzięcie o tytuł mistrzowski dla swojej drużyny. Nie zabrakło również zagranicznych graczy. Należy dodać, że była to pierwsza tej wielkości i rangi impreza ultimate frisbee w Trójmieście. Podczas całego turnieju gracze mieli do dyspozycji 4 boiska do gry w plażowy ultimate. W sobotę każda drużyna rozegrała 5 meczów, które decydowały o wejściu do ścisłej ósemki lub walki o dalsze miejsca. Ostateczne rozgrywki, decydujące o końcowych wynikach, miały miejsce w niedzielę.

Zwycięska okazała się drużyna z Wrocławia – Flow AZS AWF. Tuż za nimi uplasowali się: KWR Knury oraz RJP. Drużyny wzajemnie oceniały swoje gry – znajomość zasad, przepisów czy atmosferę. Najwięcej punktów w tak zwanym „Spirit of The Game” otrzymała warszawska drużyna 4hands. „Najbardziej wartościowymi graczami” okazali się: Katarzyna Dobranowska z Flow i Filip Dobranowski z KWR Knury. 

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w czasie przerw meczowych zawodnicy mogli skorzystać z profesjonalnego masażu powysiłkowego, prowadzonego przez Massport.

- Dziękujemy wszystkim za wsparcie i udział w naszych zawodach. Jest nam bardzo miło, że cieszyły się takim zainteresowaniem. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku znajdzie się jeszcze większa liczba zwolenników, która będzie chciała spróbować swoich sił w warunkach plażowych. – mówi kapitan drużyny Ultimatum Gdańsk, Piotr Przybyła – W niektórych momentach turnieju warunki pogodowe nie były łatwe. Silne ulewy sprawiały jednak, że rywalizacja stawała się jeszcze bardziej zacięta.

Wydarzenie było rekomendowane przez zagraniczną organizację BULA, której celem jest pomoc w organizowaniu i rozwijaniu sportu oraz „ducha” Plażowego Ultimate na całym świecie. Sponsorami były firmy Proton i Cool Gear, natomiast partnerem – Obiadek Express.

Ultimate frisbee to jedna z najbardziej dynamicznych i widowiskowych dyscyplin drużynowych na świecie, znana również pod nazwą ultimate. To sport będący połączeniem wielu elementów zaczerpniętych z innych dyscyplin drużynowych, takich jak piłka nożna, szczypiorniak, koszykówka czy nawet rugby i futbol amerykański.  

Drużyna gospodarzy - Ultimatum Gdańsk od ostatniego kwartału 2014 roku funkcjonuje jako klub sportowy. Jest rozpoznawana w trójmiejskim środowisku sportowym i zapraszana na wiele wydarzeń związanych z promocją aktywności i zachęcaniem do uprawiania sportu. Obecnie współpracuje m.in. z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku, organizując bezpłatne zajęcia ultimate w ramach programu „Aktywuj się w Gdańsku”. Treningi odbywają się na boisku przy ul. Zielonogórskiej 4 w każdą niedzielę o godzinie 16.

Grzegorz Pawelec / Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku