PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W sobotę gdański sport na Targu Węglowym

Obecność mistrzów światowego, polskiego i gdańskiego sportu, pod okiem których będzie można spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportu, strefa aktywności sportowej, prezentacja gdańskich klubów i organizacji sportowych, debata „Gdański sport wczoraj, dziś, jutro”, wystawa fotograficzna, konkursy i pokazy - to główne atrakcje imprezy Sportowe Pokolenia Gdańszczan, którą zaplanowano w sobotę, 20 września, w godzinach 11.00 – 16.00 na Targu Węglowym w Gdańsku.

A
A

Obecność mistrzów światowego, polskiego i gdańskiego sportu, pod okiem których będzie można spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportu, strefa aktywności sportowej, prezentacja gdańskich klubów i organizacji sportowych, debata „Gdański sport wczoraj, dziś, jutro”, wystawa fotograficzna, konkursy i pokazy - to główne atrakcje imprezy Sportowe Pokolenia Gdańszczan, którą zaplanowano w sobotę, 20 września, w godzinach 11.00 – 16.00 na Targu Węglowym w Gdańsku.

- Kiedy Artur Siódmiak przedstawił ten pomysł Pawłowi Adamowiczowi, prezydent Gdańska zasugerował, żeby obudować go o część społeczną – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura ds. Sportu. - Głównym celem tej imprezy jest bowiem przybliżenie klubów sportowych mieszkańcom Gdańska, a tym samym ułatwienie wyboru rodzicom najlepszego klubu, sekcji czy też dyscypliny dla ich pociech. Na nasze zaproszenie odpowiedziały 23 kluby, które w namiotach prezentować będą swoje dokonania i osiągnięcia, a jednocześnie służyły informacjami na temat swojej działalności i możliwości podjęcia treningów.

- Podczas Sportowych Pokoleń Gdańszczan będziemy również rozdawać specjalny informator, który jest kompendium wiedzy na temat gdańskich klubów. Mamy nadzieję, że „spiritus movens” tego święta sportu będą cieszący się powszechną sympatią i szacunkiem wielcy gdańscy mistrzowie, medaliści największych imprez. Liczymy także, że ich postawa i sukcesy będą inspiracją dla mieszkańców naszego miasta nie tylko do dopingowania swoich idoli, ale także do aktywnego uprawiania sportu – mówił Trojanowski.

Podczas sobotniej imprezy nie zabraknie przedstawicieli największego gdańskiego klubu, AZS AWFiS. - Podpisujemy się pod tym pomysłem. Gdańsk postawił na sport, bo wspiera kluby i organizacje sportowe, buduje obiekty sportowe i może poszczycić się spektakularnymi osiągnięciami. Pamięć ludzka bywa jednak zawodna i trzeba wszystkim przypominać, jak wiele znaczących sukcesów odniesiono w minionych latach. Należy również prezentować sportowych idoli, bo ich postawa ma wpływ na morale dzieci i całego społeczeństwa. W Gdańsku czuć atmosferę miasta sportowego i właśnie dzięki takim imprezom odpowiednio się wykorzystuje i stymuluje ten potencjał – stwierdził rektor AWFiS, prof. Waldemar Moska.

Wśród gości znajdzie się Dariusz Michalczewski: - Miałem wielu sportowych idoli. To byli chociażby Zdzisław Puszkarz, Daniel Waszkiewicz, Bogdan Wenta, a także Zenon Plech. Myślę, że współczesna młodzież jest taka sama, jak ja 30 lat temu. Też ma swoich bohaterów, z którymi chętnie się spotka, porozmawia i weźmie autograf. Mój 5-letni syn Darek gra już w piłkę, pływa i boksuje, ale wiele dzieci nie ma takich możliwości. Często rodzice nie wiedzą, do jakiego klubu i od jakiego wieku mogą posłać swoje dzieci na treningi. W sobotę na Targu Węglowym wszystkiego powinni się dowiedzieć i może właśnie dzięki temu pomysłowi swoją sportową karierę rozpoczną niebawem wielcy mistrzowie.

Będzie też Adam Korol, mistrz olimpijski w wioślarstwie. - Ze swoimi następcami z klubów UKS 6 i AZS AWFiS stawimy się tłumnie. Myślę, że dla tych młodych chłopaków, a większość wywodzi się z trochę trudniejszych dzielnic, jak Stogi, Przeróbka i Dolne Miasto, wielką frajdą będzie to, że ludzie przyjdą ich oglądać. Będą mogli się z nimi sprawdzić w wyścigach na ergometrze wioślarskim – zapowiedział Korol.

Znakomity przed laty żużlowiec Zenon Plech ma nadzieję, że za sprawą takich imprez uda się odbudować w Gdańsku „czarny sport”. - Wybrzeże ma ogromne problemy, kibice się buntują i nie chcą chodzić na mecze, zapoczątkowane siedem lat temu szkolenie dzieci, z którego wywodzą się Pieszczek i Kossakowski podupadło, ale nie wyobrażam sobie, żeby tak prężny ośrodek jak Gdańsk pozostał bez żużla - ocenił.

Pomysłodawcą i inicjatorem Sportowych Pokoleń Gdańszczan jest były reprezentant Polski w piłce ręcznej i prezes Fundacji Akademia Sportu Artur Siódmiak. - Ta impreza to kompilacja kilku  historycznych i współczesnych elementów. Chcieliśmy połączyć ekspozycję gdańskich klubów, fundacji oraz stowarzyszeń, przestawić ich ofertę aktywności dla dzieci i specjalnie dla tych potrzeb przygotować sportową infrastrukturę w postaci boisk oraz innych stanowisk - powiedział.

- Zamierzamy także przypomnieć największe sukcesy gdańskiego sportu oraz doprowadzić do spotkania znakomitych przedstawiciele różnych dyscyplin, którzy dostarczali nam mnóstwo wzruszeń i radości, a ich drogi, z różnych powodów, kiedyś się rozeszły. Bardzo cieszymy się, że ta idea spotkała się z tak przychylnym odzewem władz Gdańska. Mamy nadzieję, że Sportowe Pokolenia Gdańszczan staną się cykliczną imprezą, podczas której u boku wielkich sportowców rozpoczynać się będą kariery kolejnych mistrzów – stwierdził Siódmiak .

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

a.s.