PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tour de Pologne: start w Gdańsku

71. kolarski wyścig Tour de Pologne wystartuje w Gdańsku 3 sierpnia spod Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Honorowym patronem startu został Lech Wałęsa. W tym roku przypada 25. rocznica pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

A
A

71. kolarski wyścig Tour de Pologne wystartuje w Gdańsku 3 sierpnia spod Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Honorowym patronem startu został Lech Wałęsa. W tym roku przypada 25. rocznica pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Wyścig wraca do Gdańska po siedmioletniej przerwie. W Trójmieście kolarze ścigali się od 2001 do 2007 roku. Pięć edycji rozpoczynało się w Gdańsku.

- Wcześniej promowaliśmy Powstanie Warszawskie, Rok Chopinowski, podążaliśmy szlakiem Jana Pawła II. Teraz chcemy przypomnieć wszystkim, że to pracownicy Stoczni Gdańskiej dali początek zmianom społeczno-politycznym w Europie – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne podczas konferencji w Warszawie.

Tour potrwa od 3 do 9 sierpnia. Z Gdańska kolarze pojadą do Bydgoszczy, trasa będzie liczyć ponad 200 kilometrów. Na najcięższą próbę zapowiada się etap 7 sierpnia między Zakopanem a słowackim Strbskim Plesem, na którym kolarze wspinać się będą pod ścianę Bukovina w Gliczarowie Górnym. Wyścig zakończy się jazdą indywidualną na czas w Krakowie na dystansie 25 kilometrów z metą na Rynku Głównym.

Od 2011 roku Tour de Pologne jest wpisany do kolarskiego kalendarza jako jeden z 14 największych wyścigów etapowych na świecie. Obowiązek startu w imprezach World Tour ma 18 najlepszych ekip świata.

k.g.