PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Top Talent: kuźnia piłkarskich talentów ruszyła

Top Talent to program rozwoju utalentowanych piłkarzy w wieku 11-16 lat. Powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

A
A

Z myślą o rozwoju młodych, dobrze rokujących piłkarzy, zainicjowano w Gdańsku projekt Top Talent. W Sali Kongresowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, odbyło się jego uroczyste otwarcie.

Gospodarzami spotkania byli Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, rektor AWFiS, prof. Waldemar Moska i prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Radosław Michalski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: trener olimpijskiej reprezentacji Polski, Marcin Dorna i byli trenerzy reprezentacji, Wojciech Łazarek i Bogusław Kaczmarek. Wydarzenie poprowadził dziennikarz i komentator sportowy, Tomasz Zimoch.

Jako pierwszy głos zabrał Paweł Adamowicz. Już na wstępie dał do zrozumienia, że Top Talent jest projektem z ambicjami. Sięgając wstecz, wspomniał o działaniach na rzecz rozwoju piłki nożnej w Gdańsku. Przypomniał o procesie rozbudowy przestrzeni sportowej przy ul. Traugutta i dążeniach miasta do realizacji EURO 2012. – Naszym zadaniem jest stwarzanie najlepszych możliwości dla rozwoju zdolnych, młodych ludzi. Potrzebna jest zintegrowana i kompleksowa nauka – wyjaśnił Paweł Adamowicz. – Trzeba postawić na tych, którzy pewnego dnia nas zastąpią. Budujmy kadrę specjalistów – dodał. Prezydent podkreślił, że Top Talent nie jest jednorazowym projektem, lecz raczej wstępem do dalszych, bardziej złożonych działań.

Głos zabrał również prof. Waldemar Moska, który zapewnił o dalszym rozwoju uczelni, funkcjonującej w mieście o dużych możliwościach. – Gdańsk posiada stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Nie jesteśmy już w tyle Europy – zauważył. Dr Bartosz Dolański przybliżył założenia projektu Top Talent i zaprosił na scenę jego kadrę trenerską. Mianowano trzydziestu uczestników programu – młodzi piłkarze zostali przedstawieni publiczności; otrzymali piłki i dzienniki zawodnika. Wydarzenie wzbogacił pokaz żonglerki w wykonaniu Łukasza Chwieduka, studenta pierwszego roku AWFiS i mistrza świata we freestyle futbolu. Inaugurację zamknął pokazowy trening na jednym z boisk uczelni.

Top Talent to wieloletni program rozwoju utalentowanych piłkarzy w wieku 11-16 lat. Powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. We wstępnej selekcji wzięło udział 640 zawodników ze wszystkich gdańskich klubów. Do drugiego etapu testów sprawnościowych i badań w laboratorium AWFiS dostało się 98 osób. W projekcie znalazło się ostatecznie 30 zawodników, po pięciu z każdego rocznika.

Jego uczestnicy będą raz w tygodniu pojawiać się na spotkaniach i treningach w AWFiS. Uzyskają dostęp do indywidualnego programu szkolenia, opracowanego przez naukowców AWFiS i trenerów Pomorskiego ZPN. Wsparcia udzielą m.in tacy trenerzy jak Wojciech Łazarek i Bogusław Kaczmarek. Poza tym, każdy z piłkarzy będzie mógł spotkać się ze specjalistami AWFiS z wielu dziedzin: antropologii, fizjologii, żywienia, psychologii, motoryczności człowieka, zespołowych gier sportowych. Projekt obejmuje również dostęp do laboratoriów i zaplecza badawczego, ubezpieczenia i szerokiego zakresu specjalistycznej opieki medycznej.

Lista zawodników zakwalifikowanych do Top Talent 2014

Rocznik 2003

1. Mateusz Wiewiórski

2. Mariusz Duraj

3. Kamil Rusinek

4. Stanisław Loch

5. Maciej Zagraba

Rocznik 2002

1. Jakub Kałuziński

2. Marek Niewiadomski

3. Mateusz Michalewski

4. Remigiusz Jarzembiński

5. Michał Sadowski

Rocznik 2001

1. Krystian Espersen

2. Franciszek Zajączkowski

3. Kuba Lizakowski

4. Piotr Gryszkiewicz

5. Klaudiusz Gergella

Rocznik 2000

1. Mateusz Filipowicz

2. Szymon Abramczyk

3. Dawid Stasiuk

4. Jakub Rumiński

5. Mateusz Kaczyński

Rocznik 1999

1. Bartosz Janik

2. Adrian Machol

3. Dawid Zasada

4. Mateusz Justka

5. Szymon Więckowicz

Rocznik 1998

1. Dawid Karczewski

2. Maciej Staniaszek

3. Kacper Szreder

4. Marcin Karniluk

5. Igor Michalski

Maciej Michniewski

Maciej Michniewski (0)
Stażysta