PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sportowe szkolenie młodzieży w 2015 roku: Gdańsk szóstą gminą w Polsce, AZS AWFiS siódmym najlepszym klubem

A
A

Gdańsk – szóste miejsce wśród najlepszych gmin w Polsce. AZS AWFiS Gdańsk – siódme miejsce wśród najlepszych klubów. Takie są wyniki rywalizacji sportowej młodzieży w 2015 roku.

W siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński wręczali nagrody przedstawicielom województw, gmin i klubów, które w 2015 roku osiągały największe sukcesy w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego, prowadzonego przez MSiT.

Wygrała Gmina Warszawa, przed Poznaniem, Wrocławiem, Krakowem, Bydgoszczą i Gdańskiem. Sklasyfikowano 867 gmin.

Wśród klubów najlepszy był Zawisza Bydgoszcz, AZS AWFiS Gdańsk zajął siódme miejsce. Sklasyfikowano 3372 kluby.

W klasyfikacji województw zwyciężyło Mazowieckie, a Pomorskie było szóste.

Najwięcej punktów z sekcji prowadzonych przez gdańskie kluby, zdobył Międzyszkolny Klub Sportowy (gimnastyka sportowa), druga była sekcja lekkoatletyczna AZS AWFiS, a trzecia sekcja szermiercza AZS AWFiS. MKS jest najlepszym klubem szkolącym młodych gimnastyków w Polsce, podobnie Gdański Klub Taekwon-do, który jest liderem w taekwon-do ITF. Po raz pierwszy na listach zagościła Sportowa Politechnika Gdańska, która w koszykówce kobiet zajęła trzecie miejsce, a w koszykówce mężczyzn 10.

Nagrody w imieniu Gminy Gdańsk odebrał dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu Andrzej Trojanowski.

k.g.

System Sportu Młodzieżowego 2015 rok

Klasyfikacja gmin

1. Warszawa – 11 325,9 pkt

2. Poznań – 6760,4

3. Wrocław – 6714,4

4. Kraków – 5257,6

5. Bydgoszcz – 5016,9

6. Gdańsk -  4432,1

7. Łódź – 3940,9

8. Białystok – 3900,1

9. Szczecin – 3099,5

10. Katowice – 2751,6

……

14. Gdynia – 1798,8

23. Sopot – 1152,8

 

Klasyfikacja klubów

1. Zawisza Bydgoszcz – 2371 pkt (rok 2014 – 1857)

7. AZS AWFiS Gdańsk - 929 (803)

44. MKS Gdańsk – 379,5 (257)

59. MRKS Gdańsk – 312,3 (226)

70. GKS Stoczniowiec Gdańsk – 263,5 (187)

79. Sportowa Politechnika Gdańska – 250,7 (0)

92. UKS Atena – 230,25 (170)

112. GKT – 206 (140)

140. Trefl Gdańsk – 179,6 (95)

144. Gdański KŻ – 178 (97)

275. RC Lechia Gdańsk – 119 (103)

330. Lechia SA Gdańsk – 105 (64)

400. UKS Dwójka Morena Gdańsk – 93,25

413. MMKS Gdańsk – 90,5

427. SPR Wybrzeże Gdańsk – 88,55

529. Energa Olimpia Osowa Gdańsk – 74

631. SGKS Wybrzeże Gdańsk – 62,5

632. GTB – 62

632. KL Lechia Gdańsk – 62

653. UKS Conrad Gdańsk – 60,8

681. TKKF Dębinki – 58

737. UKS Bursztyn – 53

857. UKS Motława – 45

884. UKS De La Salle - 43,25

885. Atleta Gdańsk – 43

983. PKO Harpagan Gdańsk – 37,94

989. ZKS Granica Gdańsk – 37

1147. UKS Korona Gdańsk – 30,5

1188. Ajas Gdańsk – 29

1312. Gdański Klub Karate-do – 25

1408. Sako Gdańsk – 22

1485. UKS Szóstka Gdańsk – 20

1485. Akademia Piłkarska LG – 20

 

Najlepsze sekcje w gdańskich klubach

1. MKS – gimnastyka - 369,5 pkt  (rok 2014 – 257)

2. AZS AWFiS – lekka atletyka – 354 (320)

3. AZS AWFiS – szermierka – 267 (240)

4. UKS Atena – szermierka – 230 (170)

5. GKS Stoczniowiec – short track – 212 (146)

6. GKT – tenis - 206 (140)

7. GKŻ – żeglarstwo – 178 (97)

8. MRKS – Łucznictwo – 175 (98)

9. Trefl – siatkówka – 147 (92)

10. Sportowa Politechnika Gdańska – koszykówka kobiet – 136 (0)

11. MRKS – tenis stołowy – 128 (92)

12. AZS AWFiS – wioślarstwo – 125 (97)

13. RC Lechia – rugby - 119 (103)

14. Lechia – piłka nożna - 105 (64)

15. Sportowa Politechnika Gdańska – koszykówka mężczyzn – 90 (0)

16. AZS AWFiS – judo – 80 (80)

17. Olimpia Osowa – unihokej – 74 (62)

18. Gedania – siatkówka kobiet – 71 (119)

19. SPR Wybrzeże – piłka ręczna – 68 (31)

20. SGKS Wybrzeże – judo - 62,5 (149)

 

DYSCYPLINY, W KTÓRYCH GDAŃSKIE KLUBY ZAJĘŁY MIEJSCA W CZOŁOWYCH DZIESIĄTKACH

 

Brydż sportowy

  1. KU AZS UW Warszawa – 136,7, 4. GTB – 62

Gimnastyka sportowa

1. MKS Gdańsk – 369,5

 Judo kobiet

  1. MKS Juvenia Wrocław – 131, 5. KS AZS AWFiS Gdańsk – 59

 Kręglarstwo

  1. Dziewiatka Amica Wronki – 212,5, 6. TKKF Dębinki – 58

 Lekkoatletyka

  1. Podlasie Białystok – 632,5, 3. AZS AWFiS Gdańsk – 354

Łucznictwo

  1. Łucznik Żywiec – 256,8, 4. MRKS Gdańsk – 175,9

 Łyżwiarstwo figurowe

  1. Unia Oświęcim – 126,5, 7. GKS Stoczniowiec Gdańsk – 38

 Łyżwiarstwo – short track

1. Juvenia Białystok – 799, 2. GKS Stoczniowiec Gdańsk – 212

Pięciobój nowoczesny

  1. Bielany Warszawa – 180,5, 6. UKS Dwójka Gdańsk - 56,8

 Szermierka

  1. AZS AWF Warszawa – 472,4, 4. AZS AWFiS Gdańsk – 267, 6. UKS Atena Gdańsk – 230,3

 Taekwondo ITF

  1. GKT Gdańsk – 206

 Tenis stołowy

  1. Energa Manekin Toruń – 155,5, 4. MRKS Gdańsk – 128,5

Wioślarstwo

  1. Bydgostia Bydgoszcz – 366,7, 9. AZS AWFiS Gdańsk – 125,5

 Żeglarstwo

  1. SKŻ Sopot – 374, 6. Gdański KŻ – 178

 Koszykówka kobiet

1. AZS PWSZ Gorzów – 196,7, 3. Sportowa Politechnika Gdańska – 136, 7

 Koszykówka mężczyzn

  1. WKK Wrocław – 216,7, 10. Sportowa Politechnika Gdańska – 90

Piłka nożna mężczyzn

  1. Lech Poznań – 309,4, 8. Lechia Gdańsk – 105

 Piłka ręczna mężczyzn

  1. Vive Tauron Kielce - 173,4, 6. Wybrzeże Gdańsk – 68,6

 Siatkówka kobiet

  1. Legionovia – 1172,1, 6. Energa Gedania Gdańsk – 71

 Siatkówka mężczyzn

  1. Chemik Bydgoszcz – 191,3, 3. Trefl Gdańsk – 147

Siatkówka plażowa mężczyzn

  1. Wifama Łódź – 34, 3. Trefl Gdańsk – 32,5

 Rugby

1. RC Orkan Sochaczew – 119,8, 2. RC Lechia Gdańsk – 119

 Unihokej

  1. Jedynka Trzebiatów – 80, 4. Energa Olimpia Osowa Gdańsk – 74