PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siatkówka: Gdańskie Mini Mistrzostwa Świata

Prawie 400 dzieci wzięło udział w eliminacjach Gdańskich Mini Mistrzostw Świata - zawodów dla pomorskich gimnazjalistów, które towarzyszyć będą siatkarskim mistrzostwom świata. 24 drużyny zapewniły sobie udział w finałowym turnieju, który rozegrany zostanie we wrześniu pod Ergo Areną.

A
A

Prawie 400 dzieci wzięło udział w eliminacjach Gdańskich Mini Mistrzostw Świata - zawodów dla pomorskich gimnazjalistów, które towarzyszyć będą siatkarskim mistrzostwom świata. 24 drużyny zapewniły sobie udział w finałowym turnieju, który rozegrany zostanie we wrześniu pod Ergo Areną.

Projekt „Gdańskie Mini Mistrzostwa Świata” to wspólna akcja Polskiego Związku Piłki Siatkowej, miasta Gdańsk i klubu Trefl Gdańsk. Dzięki temu przedsięwzięciu pomorska młodzież może poczuć sportowe emocje i klimat siatkarskiego mundialu.

Od 1 do 7 września, kiedy w Ergo Arenie odbywać się będą mecze, tuż obok obiektu rozegrane zostaną zawody dla najlepszych gimnazjalnych ekip. Wyłonione one zostały w ośmiu turniejach eliminacyjnych. Gospodarzami były: Gdańsk, Pruszcz Gdański, Gdynia, Chojnice, Rumia, Malbork, Wielki Klincz koło Kościerzyny i Cewice koło Lęborka. Udział wzięło 35 drużyn z 23 miejscowości.

W gronie finalistów znalazły się drużyny nie tylko z dużych miast, ale również z miejscowości zamieszkanych przez około 2000 osób – Łebień, Dziemiany czy Koczała. Każda zgłoszona szkoła, niezależnie od wyniku osiągniętego w eliminacjach, otrzymała od organizatorów repliki piłek, którymi rozgrywane będą mecze mistrzostw świata, a uczestnicy zawodów mogli w licznych konkursach wygrać bilety na mecze Ligi Światowej. Wszystko to służyć ma promocji nie tylko mundialu, ale przede wszystkim samej siatkówki w różnych zakątkach województwa pomorskiego.

- Za sprawą projektu, młodzież z mniejszych miasteczek może uczestniczyć w siatkarskim święcie, a ranga turnieju pozwoliła zachęcić do udziału również te szkoły, w których siatkówka nie była dotąd sportem numer jeden – powiedział Mirosław Przedpełski, prezes PZPS. - Mamy nadzieję, że każdy z uczestników eliminacji Gdańskich Mini Mistrzostw Świata złapał siatkarskiego bakcyla i we wrześniu śledzić będzie losy uczestników mundialu.

Adepci siatkówki będą mogli poczuć się jak uczestnicy prawdziwych mistrzostw, bowiem swoje mecze rozgrywać będą w tych samych dniach, w których w Ergo Arenie rywalizować będą ich siatkarscy idole. Poszczególne drużyny wcielą się w rolę reprezentantów jednej z siatkarskich potęg, a system rozgrywek młodzieżowego turnieju będzie odpowiadał harmonogramowi meczów FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. Losowanie odbędzie się w drugiej połowie sierpnia.

Lista finalistów Gdańskich Mini Mistrzostw Świata: Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Gdańsku, Gimnazjum nr 11 w Gdańsku, Zespół Kształcenia i Wychowania w Koczale, Gimnazjum w Miastku, Gimnazjum nr 3 w Chojnicach, Gimnazjum nr 4 w Gdyni, Gimnazjum nr 11 w Gdyni, Gimnazjum nr 24 w Gdyni, Gimnazjum w Chwaszczynie, Gimnazjum w Dziemianach, Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu, Zespół Kształcenia w Łubianie, Zespół Szkół w Cewicach, Gimnazjum nr 1 w Lęborku, Gimnazjum nr 2 w Lęborku, Gimnazjum w Łebieniu, Gimnazjum nr 3 w Malborku, Zespół Szkół nr 4 w Malborku, Gimnazjum nr 2 w Starogardzie Gdańskim, Gimnazjum w Jastarni, Gimnazjum nr 1 w Rumi, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim, Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim, Publiczne Gimnazjum w Pszczółkach.

a.j.