PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Roman Rogocz nie żyje

W czwartek wieczorem, 7 lutego, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Roman Rogocz, legendarny piłkarz Lechii Gdańsk. Miał 86 lat.

A
A

W czwartek wieczorem, 7 lutego, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Roman Rogocz, legendarny piłkarz Lechii Gdańsk. Miał 86 lat.

Urodził się 9 sierpnia 1926 roku na Śląsku, do Gdańska przyjechał po wojnie. W Lechii zadebiutował w sezonie 1946/47, grał w podstawowym składzie drużyny, która w kolejnym roku awansowała do I ligi. Pierwszy mecz w I lidze Rogocz rozegrał w marcu 1949 roku, a ostatni mecz w tej klasie rozgrywek - w czerwcu 1960. Łącznie wystąpił w 104 meczach, zdobywając 29 bramek. Pod względem strzelonych goli to czwarty dorobek w historii Lechii.

Rogocz nigdy nie opuścił Lechii, mimo że klub spadł z I ligi. W biało-zielonych barwach rozegrał łącznie 156 oficjalnych spotkań, strzelił 90 goli. Po zakończeniu kariery został trenerem, prowadził głównie zespoły młodzieżowe Lechii. W 1972 roku wprowadził zespół seniorów do II ligi.

W 2005 roku kibice wybrali go w plebiscycie piłkarzem 60-lecia Lechii. Rogocz pokonał wtedy m.in. wielokrotnego reprezentanta kraju Romana Korynta oraz Zdzisława Puszkarza. - Zawsze wolałem strzelać bramki niż mówić – stwierdził skromnie podczas wręczania nagrody.

k.g.