PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent przyznał stypendia 40 sportowcom

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wręczył w czwartek, 6 marca, stypendia najlepszym gdańskim sportowcom na rok 2014. 40 zawodników i zawodniczek będzie otrzymywać od 1300 do 2000 zł miesięcznie.

A
A

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wręczył w czwartek, 6 marca, stypendia najlepszym gdańskim sportowcom na rok 2014. 40 zawodników i zawodniczek będzie otrzymywać od 1300 do 2000 zł miesięcznie.

Wśród nagrodzonych za osiągnięcia w 2013 roku najliczniej reprezentowani byli szermierze, judocy, wioślarze, żeglarze i rugbiści.

W zależności od osiągnięć, stypendystów podzielono na trzy grupy. Przyznano im odpowiednio po 2000, 1700 i 1300 zł. Najwięcej otrzymają wicemistrzowie świata w szermierce z Zagrzebia: Paweł Kawiecki i Radosław Glonek oraz Jarosław Godek, wioślarski wicemistrz Europy w dwójce bez sternika. Wszyscy reprezentują klub AZS AWFiS Gdańsk.

Prezydent Miasta Gdańska przyznaje stypendia sportowe od 2007 roku. Pierwsza edycja odbyła się na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie, podczas których złote medale wywalczyli Adam Korol i Leszek Blanik. Gdański magistrat przeznaczy na stypendia w tym roku łącznie ponad 650 tysięcy złotych brutto.

Stypendia dla sportowców na 2014 rok (kwoty brutto)

2000 zł

Radosław Glonek (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - drużynowe wicemistrzostwo Europy seniorów
Paweł Kawiecki (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - drużynowe wicemistrzostwo Europy seniorów
Jarosław Godek (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - wicemistrzostwo Europy, 5. miejsce w mistrzostwach świata w dwójce bez sternika

1700 zł

Piotr Myszka (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - 5. miejsce na mistrzostwach świata klasy RS:X
Karolina Chlewińska (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - 5. miejsca w drużynowych mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy seniorów
Hanna Łyczbińska (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - 5. miejsca w drużynowych mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy seniorów, drużynowe mistrzostwo Polski seniorów

1300 zł

Mariusz Wilczuk (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Karol Hedesz (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Bartłomiej Wójcik (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Piotr Piszczek (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Tomasz Rokicki (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Robert Kwiatkowski (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Rafał Janeczko (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Mateusz Zajkowski (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Grzegorz Buczek (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Cyprian Majcher (rugby, Lechia Gdańsk) - mistrzostwo Polski w rugby 7
Jakub Jarosz (siatkówka, Lotos Trefl Gdańsk) - 9. miejsce w mistrzostwach Europy
Kinga Siwa (boks, Sako Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów
Joanna Jaworska (judo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów powyżej 78 kg
Tomasz Domański (judo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów do 100 kg
Zuzanna Pawlikowska (judo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów do 52 kg
Karolina Tałach (judo, SGKS Wybrzeże Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów do 70 kg
Daria Pogorzelec (judo, SGKS Wybrzeże Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów do 78 kg
Halima Mohamed-Seghir (judo, SGKS Wybrzeże Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów do 63 kg
Marek Łyszczarz (gimnastyka sportowa, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski w skoku
Adam Kierzkowski (gimnastyka sportowa, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski na poręczach
Łukasz Przybytek (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski w klasie 49er
Paweł Kołodziński (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski w klasie 49er
Piotr Kula (żeglarstwo, Gdański Klub Żeglarski) - mistrzostwo Polski w klasie Finn
Monika Paliszewska (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - drużynowe wicemistrzostwo Europy młodzieżowców
Emilia Rygielska (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - drużynowe wicemistrzostwo Europy młodzieżowców
Marta Łyczbińska (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Europy i drużynowe wicemistrzostwo Europy młodzieżowców
Magdalena Knop (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - drużynowe mistrzostwo Polski seniorów
Filip Płocharski (szermierka, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów
Rafał Serwiak (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów w czwórce bez sternika wagi lekkiej
Patryk Przyczółkowski (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów w czwórce bez sternika wagi lekkiej
Bartosz Przyczółkowski (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów w czwórce bez sternika wagi lekkiej
Daniel Sobczak (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów w czwórce bez sternika wagi lekkiej
Hubert Chmielak (lekkoatletyka, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Polski seniorów w rzucie oszczepem
Agnieszka Kaczmarczyk (lekkoatletyka, AZS AWFiS Gdańsk) - mistrzostwo Europy młodzieży w sztafecie 4x400

k.g.