PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Piłka ręczna: w Gdańsku będą mistrzostwa Europy

W Warszawie odbyło się losowanie grup eliminacyjnych mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn, których finały zorganizuje Polska w 2016 roku. Mecze rozgrywane będą w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie.

A
A

W Warszawie odbyło się losowanie grup eliminacyjnych mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn, których finały zorganizuje Polska w 2016 roku. Mecze rozgrywane będą w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie.

Wyniki losowania
• Grupa 1: Chorwacja, Norwegia, Holandia, Turcja
• Grupa 2: Dania, Białoruś, Litwa, Bośnia i Hercegowina
• Grupa 3: Słowenia, Szwecja, Słowacja, Łotwa
• Grupa 4: Serbia, Islandia, Czarnogóra, Izrael
• Grupa 5: Węgry, Rosja, Portugalia, Ukraina
• Grupa 6: Francja, Macedonia, Czechy, Szwajcaria
• Grupa 7: Hiszpania, Niemcy, Austria, Finlandia

Eliminacje rozpoczną się w październiku 2014 roku i zakończą w czerwcu 2015. Polska, jako gospodarz, jest zwolniona z eliminacji. W rozlosowanych grupach każdy gra z każdym dwukrotnie. Do finałów ME zakwalifikują się po dwie najlepsze drużyny oraz jedna z trzeciego miejsca, która będzie miała korzystniejszy bilans punktowy i bramkowy od innych zespołów, które w swoich grupach też zajęły trzecie miejsca.

Turniej finałowy potrwa od 15 do 31 stycznia 2016 roku. Tytułu bronić będą Francuzi. Polacy jeszcze nigdy nie zdobyli medalu na mistrzostwach Europy. W 2010 roku przegrali mecz o brązowy medal z Islandią.

Już wiadomo, że reprezentacja Polski w Gdańsku nie zagra. W pierwszej fazie mistrzostw (cztery grupy po cztery drużyny) wystąpi w Krakowie. Kraków i Wrocław będą gościć ekipy, które zakwalifikują się do drugiej rundy. Na placu boju zostanie wtedy 12 zespołów, które utworzą dwie grupy. W Krakowie odbędą się też półfinały oraz mecze o pierwsze i trzecie miejsce.

- To będą pierwsze mistrzostwa w piłce ręcznej mężczyzn, które zorganizuje Polska – mówi obecny na losowaniu Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura ds. Sportu. – Bardzo się cieszę, że gdańszczanie, którzy zawsze mocno kibicowali szczypiornistom, będą świadkami części tych wydarzeń. Reprezentacji Polski gościć nie będziemy, ale do Ergo Areny przyjadą cztery inne, bardzo mocne drużyny.

- Poza tym, w Gdańsku odbędzie się niedługo towarzyski mecz z mistrzami świata Hiszpanami oraz pierwsze spotkanie play-off o awans do mistrzostw świata w 2015 roku z Niemcami. Będziemy też rozmawiać ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce o przeprowadzeniu w Gdańsku mocno obsadzonego turnieju z udziałem czołowych zespołów świata – dodaje Trojanowski.

Mecz z Hiszpanią odbędzie się w Ergo Arenie 4 czerwca, a z Niemcami 7 czerwca. Bilety już można kupować w Internecie. Ich ceny na Hiszpanię wynoszą od 25 do 120 złotych, a na Niemcy 59 – 189 zł.

Krzysztof Guzowski