PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie będzie żużla w Gdańsku

Polski Związek Motorowy nie udzielił GKS Wybrzeże Gdańsk SA licencji na starty w polskich rozgrywkach ligowych w sezonie 2015. To efekt niezrealizowania przez gdański klub planu naprawczego.

A
A

Polski Związek Motorowy nie udzielił GKS Wybrzeże Gdańsk SA licencji na starty w polskich rozgrywkach ligowych w sezonie 2015. To efekt niezrealizowania przez gdański klub planu naprawczego.

Przed rozpoczęciem sezonu 2014 Wybrzeże otrzymało licencję warunkową na starty w Enea Ekstralidze. Wiązało się to z koniecznością przedstawienia przez klub planu naprawczego, w którym zawarty był program spłaty przez gdańszczan zaległości finansowych m.in. wobec zawodników, które narosły w poprzednich latach.

Wybrzeże, które spadło do I ligi, nie będzie mogło wystawić drużyny w tych rozgrywkach, wykluczony jest również start na szczeblu II ligi. W Gdańsku nie będzie żużla przynajmniej przez rok.

GKS Wybrzeże Gdańsk wydało oświadczenie:

„Od momentu rezygnacji Roberta Terleckiego z funkcji prezesa zarządu GKS Wybrzeże S.A. podstawowym działaniem pracowników i zarządu klubu było i jest nadal uporządkowanie sytuacji finansowej klubu i spłata zadłużenia, które zostało wygenerowane w latach ubiegłych. Efektem działań obecnych władz klubu i wprowadzonej dyscypliny finansowej jest wynik bilansowy klubu za sezon 2014, który oscyluje wokół zera. Następny etap planu naprawczego to złożenie do sądu dokumentów w celu ogłoszenia upadłości układowej spółki. Efektem tego kroku będzie rozłożenie w czasie, w drodze porozumień z wierzycielami, posiadanych przez klub zaległości.

W obecnej sytuacji spółki jest to jedyne realne rozwiązanie umożliwiające wywiązanie się ze zobowiązań, co uznajemy za nasz obowiązek. Decyzja Prezydium Zarządu Głównego PZMot w oczywisty sposób uniemożliwia realizację przedstawionego wyżej planu. Pozyskiwanie środków na funkcjonowanie ośrodka żużlowego oraz spłatę zaległych zobowiązań będzie bowiem wykluczone w przypadku zakazu startów zespołu w zmaganiach ligowych. Wstępne plany i deklaracje sponsorów klubu jednoznacznie wskazują na zasadność funkcjonowania zespołu ligowego w Gdańsku oraz skutecznej redukcji zadłużenia spółki.

Wobec powyższych faktów nie zrezygnujemy z ustalonego planu i w najbliższym czasie będziemy koncentrować się głównie na wypracowaniu skutecznego układu z naszymi wierzycielami.

Tadeusz Zdunek, prezes zarządu GKŻ Wybrzeże".

k.g.