PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Liga Światowa siatkarzy: przyjechali Rosjanie

A
A

W czwartek i piątek (28 i 29 maja) reprezentacja polskich siatkarzy rozpocznie w Ergo Arenie rozgrywki Ligi Światowej. Mistrzowie świata 2014 zagrają z Rosjanami, mistrzami olimpijskimi 2012 i mistrzami Europy 2013. Początek obu meczów o godz. 20.30.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Liga Światowa będzie pełna eksperymentów ze strony trenerów drużyn, którym marzy się gra na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w przyszłym roku. W kalendarzu na 2015 rok są trzy ważne wydarzenia i Liga Światowa jest wśród nich najmniej ważna.

We wrześniu w Japonii zostanie rozegrany Puchar Świata. Zagra w nim 12 drużyn, w tym Polska jako mistrz świata. Dwa najlepsze zespoły zakwalifikują się do Rio. W październiku w Bułgarii i we Włoszech odbędą się mistrzostwa Europy. Na tych dwóch imprezach reprezentacja Polski ma wypaść najlepiej, czego nie kryje trener Stephane Antiga.

Na spotkania z Rosją Antiga powołał 14 zawodników, w tym dwóch gdańszczan: Mateusza Mikę i Piotra Gacka. W otatniej chwili trener wykreślił Wojciecha Grzyba. 37-letni Gacek wraca do drużyny narodowej po czterech latach nieobecności.

Nowa rola dla Kurka

Po mistrzostwach świata z gry w reprezentacji zrezygnowali: Mariusz Wlazły, Paweł Zagumny, Michał Winiarski i Krzysztof Ignaczak. Zagumnego, Winiarskiego i Ignaczaka da się jakoś zastąpić, ale na miejscu po Wlazłym powstała wielka dziura. Nie ma w Polsce siatkarza dużej klasy na pozycji atakującego.

Co wymyślił Antiga? Atakującym będzie Bartosz Kurek! Ten sam Kurek, który pokłócił się z Antigą przed mistrzostwami świata i wyjechał przedwcześnie ze zgrupowania kadry – po prostu trener nie gwarantował przyjmującemu pewnego miejsca w podstawowym składzie. Teraz Kurek wraca, nie chce rozmawiać o przeszłości, interesuje go tylko to, co będzie. Ciekawe, jak się spisze w zupełnie nowej dla siebie roli. Były gwiazdor reprezentacji wrócił też do polskiego klubu – zatrudniła go Asseco Resovia. W klubie, jak donoszą z Rzeszowa, również będzie pełnił funkcję przyjmującego.

Do kadry wraca, po dwuletniej przerwie, Jakub Jarosz, zmiennik Kurka. Jarosz grał w Gdańsku w sezonie 2013/14. Nowym kapitanem reprezentacji został Karol Kłos, 26-letni środkowy PGE Skry Bełchatów. Nie wybrali go koledzy, tylko Antiga. W meczach z Rosją Kłos nie zagra, leczy kontuzjowaną nogę.

Skład reprezentacji Polski

● Rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia), Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin)

● Atakujący: Jakub Jarosz (Transfer Bydgoszcz), Bartosz Kurek (Asseco Resovia)

● Środkowi: Mateusz Bieniek (Effector Kielce), Wojciech Grzyb (LOTOS Trefl Gdańsk), Marcin Możdżonek (Halkbank Ankara), Piotr Nowakowski (Asseco Resovia), Andrzej Wrona (PGE Skra Bełchatów)

● Przyjmujący: Bartosz Bednorz (Indykpol AZS Olsztyn), Rafał Buszek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Michał Kubiak (Halkbank Ankara), Mateusz Mika (LOTOS Trefl Gdańsk)

● Libero: Piotr Gacek (LOTOS Trefl Gdańsk), Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Trener Rosjan Andriej Woronkow nie przywiózł do Gdańska wielu swoich asów. Brakuje m.in. fenomenalnego środkowego Dmitrija Muserskiego, innego środkowego Nikołaja Apalikowa, atakującego Nikołaja Pawłowa, przyjmujących Aleksieja Spirydonowa i Dmitrija Ilinycha, rozgrywającego Siergieja Grankina. Wrócił za to po wielu kontuzjach świetny libero Aleksiej Wierbow.

Skład reprezentacji Rosji

● Rozgrywający: Aleksander Butko, Igor Kołodinski

● Atakujący: Maksim Michajłow, Paweł Moroz

● Środkowi: Aleksander Abrosimow, Artiom Smoljar, Andriej Aszczew

● Przyjmujący: Jewgienij Siwożelez, Siergiej Sawin, Aleksander Markin, Denis Birjukow

● Libero: Aleksiej Wierbow, Aleksiej Obmoczajew

W dotychczasowej historii 17 meczów Polska – Rosja w Lidze Światowej biało-czerwoni odnieśli 4 zwycięstwa i przegrali 13 razy. W grupie B grają jeszcze Iran i USA.

Mecze Polski w rozgrywkach Ligi Światowej 2015

● 28 i 29 maja (Gdańsk), Polska – Rosja

● 5 i 6 czerwca (Częstochowa), Polska – Iran

● 12 i 13 czerwca, USA – Polska

● 19 i 20 czerwca, Rosja – Polska

● 26 i 28 czerwca, Iran – Polska

● 3 i 4 lipca (Kraków), Polska – USA

Można jeszcze kupować bilety na oba mecze z Rosją, za pośrednictwem portalu eBilet.pl. Na czwartek zostało ich niespełna 1000, na piątek niespełna 100. Najdroższe bilety kosztują 200 zł, najtańsze - 80 zł.

Krzysztof Guzowski