PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lechia: nowy trener, nowi piłkarze

Nowym trenerem Lechii został Portugalczyk Joaquim „Quim” Machado Goncalves. Pozostaną w klubie Maciej Makuszewski i Zaur Sarajew. Nowym napastnikiem będzie Serb Danijel Aleksić. Bliscy podpisania kontraktów są dwaj reprezentacyjni pomocnicy: Daniel Łukasik i Ariel Borysiuk.

A
A

Nowym trenerem Lechii został Portugalczyk Joaquim „Quim” Machado Goncalves. Pozostaną w klubie Maciej Makuszewski i Zaur Sarajew. Nowym napastnikiem będzie Serb Danijel Aleksić. Bliscy podpisania kontraktów są dwaj reprezentacyjni pomocnicy: Daniel Łukasik i Ariel Borysiuk.

Zmian jest sporo, a będzie ich jeszcze więcej, bo trzeba zatrudnić dwóch albo trzech obrońców.

Machado ma 48 lat. Grał na prawej obronie, m.in. w I lidze w Bradze, Vitorii Guimaraes, Estrelii Amadora, Chaves. Jako szkoleniowiec pracował głównie w Portugalii – najpierw w niższych ligach z Oliveirense oraz Tirsense. Największy sukces odniósł z Farense, które wprowadził do ekstraklasy w sezonie 2010/11. Na najwyższym poziomie poprowadził Farense w 25 spotkaniach, w których zdobył 17 punktów i został zwolniony. Ostatnio był szkoleniowcem II-ligowego Chaves (54 punkty w 32 meczach i ósme miejsce na koniec sezonu 2013/14). Wcześniej nie odniósł sukcesów przez pół roku w Vasasie Budapeszt.

Jego asystentem będzie rodak Fernando Festa.

Dwuletni kontrakt z Lechią podpisał serbski napastnik, 23-letni Danijel Aleksić. Okrzyczany jako wielki talent, 19-letni Aleksić podpisał kontrakt z włoską Genoą, a jego macierzysty klub, Vojvodina Nowy Sad, otrzymał 3 mln euro. (Z Vojvodiny przyszli też do Gdańska Nikola Leković i Stojan Vranjes). Niestety, wielokrotny reprezentant serbskiej młodzieżówki nie wykorzystał szansy. W lidze włoskiej rozegrał tylko jeden mecz. Został wypożyczony do klubu 2. Bundesligi Greuther Fuerth, gdzie rozegrał 16 meczów i zdobył 2 gole.

Na początku 2012 roku przeniósł się do francuskiego St. Etienne. Tam grał głównie w IV-ligowych rezerwach (31 meczów, 12 bramek), w pierwszym zespole zaliczył tylko 3 spotkania. W trakcie sezonu 2013/14 był wypożyczony do II-ligowego Arles Avignon, ale tam trener wpuścił go na boisko tylko 1 raz. Aleksić przyjeżdża więc do Gdańska, by uwierzyć, że potrafi znaleźć dla siebie miejsce w futbolu na wysokim poziomie.

Lechia porozumiała się z Terekiem Grozny w sprawie pozostania w Gdańsku Macieja Makuszewskiego i Zaura Sadajewa. Polak został wykupiony i na dniach podpisze 4-letnią umowę. Rosjanin znów będzie wypożyczony na kolejny sezon.

Bardzo blisko Lechii znajdują się dwaj 23-letni pomocnicy, mający przeszłość w Legii Warszawa i reprezentacji Polski – Daniel Łukasik i Ariel Borysiuk. Łukasik rozegrał w drużynie narodowej 5 meczów i ostatnio grał w Legii nie za często. Borysiuk (9 spotkań w reprezentacji) w 2012 roku został piłkarzem FC Kaiserslautern, ostatni sezon spędził w Rosji na wypożyczeniu w Wołdze Niżny Nowgorod, który spadł do II ligi. Z Kaiserslautern do Lechii Borysiuk też będzie wypożyczony.

k.g.