PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Floret: gdańszczanie częścią srebrnej drużyny

Radosław Glonek i Paweł Kawiecki z Sietom AZS AWFiS Gdańsk zostali drużynowymi wicemistrzami Europy we florecie. W finale reprezentacja Polski, w składzie której walczyli także Leszek Rajski i Michał Majewski, przegrała z Niemcami 34:45.

A
A

Radosław Glonek i Paweł Kawiecki z Sietom AZS AWFiS Gdańsk zostali drużynowymi wicemistrzami Europy we florecie. W finale reprezentacja Polski, w składzie której walczyli także Leszek Rajski i Michał Majewski, przegrała z Niemcami 34:45.

W Zagrzebiu Polacy pokonali najpierw Białoruś 45:35, a w ćwierćfinale 45:40 Włochów, mistrzów olimpijskich z Londynu. W półfinale ciężko im szło z Brytyjczykami. Wygrali 45:43 po tym, jak Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) uporał się z Jamesem Davisem, brązowym medalistą w turnieju indywidualnym.

Finał przeciwko Niemcom zaczął się znakomicie. Po wygranej Leszka Rajskiego (KSz Wrocławianie) z mistrzem Europy Peterem Joppichem, Polacy prowadzili 10:5. Przełomową chwilą w meczu był pojedynek Radosława Glonka z Mariusem Braunem. Niemiec zadał 7 kolejnych trafień, jego drużyna wyszła na prowadzenie 25:24 i już go nie oddała.

Polscy floreciści zdobyli medal mistrzostw Europy po pięcioletniej przerwie – w 2008 roku w Kijowie byli mistrzami. Dla Glonka i Majewskiego to trzeci krążek ME. Oprócz złota z Kijowa, w dorobku mają jeszcze srebro z 2006 roku w Izmirze. Rajski i Kawiecki po raz pierwszy stanęli na podium.

W turniejach indywidualnych gdańscy floreciści wypadli słabo. W 1/16 finału Glonek przegrał z Francuzem Erwanem Le Pechoux 7:15, a Kawiecki z Rosjaninem Aleksiejem Chowanskim 9:15. Wśród kobiet Hanna Łyczbińska i Karolina Chlewińska odpadły w pierwszej rundzie.  W turnieju drużynowym, wspólnie z Martyną Synoradzką i Małgorzatą Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) zajęły 5. miejsce. W ćwierćfinale przegrały z Węgierkami 9:20.

k.g.