Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Finał Ligi Europy w Gdańsku

Liga Europy to drugie najważniejsze klubowe rozgrywki piłkarskie na naszym kontynencie. Nieco ustępują Lidze Mistrzów prestiżem i o wiele bardziej pieniędzmi, które można wygrać.

A
A

Zwycięzca Ligi Mistrzów może liczyć na dochody nawet do 60 mln euro, najlepszy w Lidze Europy powinien być szczęśliwy, jeśli zarobi 10 mln euro i to pod warunkiem, że pochodzi z kraju, w którym futbol jest jedną z najważniejszych rozrywek – Anglii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch.

Poprzednikiem tak popularnej Ligi Mistrzów był Puchar Europy. Nazwę i system rozgrywek zmieniono w 1992 roku. Dopuszczono do nich nie tylko mistrzów wszystkich europejskich krajów, lecz także drugie, trzecie, a nawet czwarte zespoły z najsilniejszych lig – angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej czy francuskiej.

Liga Europy nazywała się kiedyś Pucharem UEFA. Europejska Unia Piłkarska w 2009 roku postanowiła zrezygnować z organizacji Pucharu Zdobywców Pucharów (grały w nim drużyny, które zdobyły puchary krajowe) oraz zmienić system rozgrywek i nazwę Pucharu UEFA. Nastała faza meczów grupowych, a dopiero po niej play-offy. Po to, żeby było więcej spotkań, więcej kibiców na trybunach stadionów, więcej transmisji telewizyjnych i więcej pieniędzy do zebrania z murawy.

Malkontenci twierdzą, że od tej pory piłkarska Europa podzieliła się na szczęśliwych z Ligi Mistrzów oraz nieszczęśliwych z Ligi Europy. To nie jest do końca prawda, gdyż prestiż Ligi Europy wciąż jest bardzo duży, a nazwy klubów, które wygrywały w finałach budzą respekt – choćby Manchester United, Chelsea Londyn, FC Sevilla, Atletico Madryt, FC Porto.

W 2015 roku finał Ligi Europy odbył się w Warszawie na Stadionie Narodowym. FC Sevilla (z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie) wygrała z ukraińskim Dnipro Dnipropietrowsk 3:2. Gdańsk po raz pierwszy zgłosił się do roli gospodarza finału w 2017 roku, ale przegrał wtedy z azerskim Baku. Drugie podejście było zwycięskie. 24 maja 2018 roku UEFA ogłosiła, że dwie najlepsze drużyny przyjadą do Gdańska. Od razu wyznaczono dokładną datę – 27 maja 2020 roku.

Rozgrywki dobrnęły do 1/8 finału i wtedy zatrzymał je koronawirus. Na tym etapie grają trzy kluby niemieckie – Bayer Leverkusen, FC Wolfsburg i Eintracht Frankfurt, dwa angielskie – Manchester United i Wolverhampton Wanderers, dwa włoskie – Inter Mediolan i AS Roma, dwa hiszpańskie – FC Sevilla i Getafe. Po jednym przedstawicielu mają: Turcja - Basaksehir Stambuł, Dania - FC Kopenhaga, Grecja - Olympiakos Pireus, Szkocja - Glasgow Rangers, Ukraina - Szachtar Donieck, Szwajcaria - FC Basel, Austria - LASK Linz.

W związku z tym, że rozgrywki zostały zamrożone, termin rozegrania meczu finałowego uległ zmianie. Obecnie obowiązuje data 26 sierpnia.

Ostatnie pięć finałów

2015: FC Sevilla – Dnipro Dnipropietrowsk 3:2 (Warszawa)

2016: FC Sevilla – FC Liverpool 3:1 (Bazylea)

2017: Manchester United – Ajax Amsterdam 2:0 (Sztokholm)

2018: Atletico Madryt – Olympique Marsylia 3:0 (Lyon)

2019: Chelsea Londyn – Arsenal Londyn 4:1 (Baku)

Krzysztof Guzowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Sportu