PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Boks: Tomasz Jabłoński z medalem mistrzostw Europy

A
A

Tomasz Jabłoński (SAKO Gdańsk, waga 75 kg) zapewnił sobie medal bokserskich mistrzostw Europy, które odbywają się w bułgarskim Samokowie. W ćwierćfinale pokonał na punkty 2:1 Holendra Maksa van der Pasa. W piątkowym półfinale zmierzy się z Włochem Salvatore Cavallaro.

Gdańszczanin na pewno przeważał w dwóch rundach, w trzeciej pojedynek był wyrównany. Dwaj sędziowie dali mu zwycięstwo 29:28. Nie wiadomo, co na ringu oglądał trzeci arbiter, który punktował 30:27 dla Holendra.

W swojej pierwszej walce na turnieju, Jabłoński wygrał z Dmytro Tretyakiem. Reprezentant Finlandii został zdyskwalifikowany w trzeciej rundzie za ataki głową. Zanim to się stało, Polak zdecydowanie prowadził na punkty (20:16, 20:16, 19:17).

Kolejnym przeciwnikiem Jabłońskiego był Szwed Leon Chartoi. Polak był lepszy przez całe dziewięć minut, ale niektórzy sędziowie chyba musieli w tym czasie grać na telefonach komórkowych. Punktacja: 30:27, 29:28 i 27:30 kompromituje autora tego ostatniego wyniku.

Perspektywy na sukces w półfinale są niezłe, bo Jabłoński wygrał z Cavallaro w tegorocznym meczu ligi WSB pomiędzy Rafako Hussars Poland a Italia Thunder.

Co najmniej brązowy medal zapewnił też sobie Igor Jakubowski (91 kg), który w ćwierćfinale wygrał z Niemcem Romanem Fressem. Po raz ostatni Polak stał na podium mistrzostw Europy w 2008 roku. Był nim Marcin Łęgowski (64 kg).

W Samokowie bokserzy nie walczą o nominacje olimpijskie do Rio de Janeiro. Mogą je zdobyć podczas październikowych mistrzostw świata w Katarze. Dzięki awansowi do półfinałów Jabłoński i Jakubowski zapewnili sobie w nich udział. Tam w wadze Jabłońskiego (75 kg) bilet do Rio zapewni sobie trzech czołowych pięściarzy, a w wadze Jakubowskiego (91 kg) – dwóch.

k.g.