PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM”: czternasty i ostatni

W sobotę, 27 września, został otwarty zamiejscowy ośrodek Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk w Malborku. To ostatni z czternastu oddziałów APLG, które powstały w zaledwie dwóch latach, w ramach projektu „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM”.

A
A

W sobotę, 27 września, został otwarty zamiejscowy ośrodek Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk w Malborku. To ostatni z czternastu oddziałów APLG, które powstały w zaledwie dwóch latach, w ramach projektu „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM”.

- Jesteśmy dumni z każdego ośrodka i z każdym wiążemy duże nadzieje. Byliśmy zbudowani entuzjazmem, z jakim kolejne miasta, gminy i kluby przystępowały do projektu, ale przede wszystkim wzruszeni radością, z jaką witały nas dzieci, do których kierowany jest ten program – mówi Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji i CSR Grupy LOTOS.

– Cel, który wyznaczyliśmy sobie na starcie, zakładający utworzenie 14 ośrodków do końca 2015 roku, przyspieszyliśmy o ponad rok. Teraz będziemy koncentrować się wyłącznie na podnoszeniu umiejętności zawodników, poziomu wiedzy trenerów oraz na kontroli całego systemu - zapowiada Tomasz Bocheński, dyrektor Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk.

Szkoleniem objętych zostało ok. 3 tysięcy dzieci. To imponująca liczba, która pozwala mieć pewność, że z tej grupy wyłonieni zostaną zawodnicy grający w piłkę na najwyższym poziomie. Pomezania Malbork oddała pod skrzydła projektu 150 dzieci z roczników 2002-06. Wkrótce tworzone będą kolejne grupy i liczba trenujących znacznie wzrośnie.      

- To zwieńczenie długoletniej przyjaźni dwóch klubów - uważa Tomasz Klonowski, prezes Pomezanii. - Wspólnie wkraczamy na ścieżkę budowania silnej Lechii i Pomezanii. Wsparcie LOTOSU pozwoli nam znacznie zwiększyć liczbę godzin treningowych. Dołączyliśmy do projektu jako ostatni, ale warto było czekać.

Klub Pomezania Malbork powstał w 1990 roku i cztery lata później drużyna seniorów znalazła się w II lidze. Na zapleczu Ekstraklasy spędziła trzy sezony (najlepszy wynik to 9. miejsce). Ostatnie lata nie były dla niej dobre. Obecnie występuje w V lidze. Kibice liczą na lepszą przyszłość, a jej fundamentem mogą za kilka lat stać się właśnie wychowankowie „Biało-zielonej przyszłości z LOTOSEM”.

- Cieszymy się, bo LOTOS i Lechia nie tylko szlifują piłkarskie talenty, ale także edukują i uczą postaw potrzebnych później w życiu – mówi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. – Robimy, co możemy, żeby zapewnić dzieciom dostęp do sportu, ale bez sponsorów to trudne. Pomoc LOTOSU jest więc nieoceniona i pozwala na wprowadzenie planów długofalowego rozwoju.

Zanim doszło do podpisania umowy pomiędzy APLG a Pomezanią, rozegrany został turniej dla rocznika 2004. Były emocje, łzy radości i smutku. Zwyciężyli piłkarze Concordii Elbląg, którzy w finale pokonali Lechię Gdańsk. Zacięty był półfinał pomiędzy Lechią a Pomezanią. Remis 3:3 oznaczał, że o wejściu do finału decydowały rzuty karne. Zawodnicy Pomezanii je przegrali.

- Fascynuję się piłką nożną. Moim ulubionym piłkarzem jest Cristiano Ronaldo, a najbardziej lubię w nim to, że dobrze się kiwa, jest szybki i ma dobrą kondycję. Chciałbym grać tak, jak on, więc muszę trenować codziennie po kilka godzin i dobrze się odżywiać. Dlatego kilka razy dziennie piję świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw - powiedział Igor Przybytkowski z Pomezanii.

g.l.