Uniwersjada: Polscy siatkarze w finale po tie-breaku z Ukrainą

Siatkarska akademicka reprezentacja Polski, z czterema zawodnikami Lotosu Trefla Gdańsk w składzie, awansowała do finału Uniwersjady, rozgrywanej w Kazaniu. W półfinale pokonała 3:2 Ukrainę. Decydujący mecz z Rosją odbędzie się we wtorek, 16 lipca, o godz. 18.00. Transmisja telewizyjna w stacji Eurosport 2.

Gdański „wkład” do drużyny, która zapewniła sobie co najmniej srebrne medale, to nie tylko rozgrywający Grzegorz Łomacz, przyjmujący Krzysztof Wierzbowski i Wojciech Żaliński oraz środkowy Maciej Zajder, lecz także trener Radosław Panas, który przejął Lotos Trefl i w najbliższym sezonie poprowadzi zespół w lidze.

Półfinał z Ukrainą był dla Polaków już trzecim meczem w Kazaniu zakończonym w pięciu setach. Wcześniej polscy studenci w tie-breakach rozstrzygali spotkania z Australią (15:13 w ostatnim secie) i w ćwierćfinale z Koreą (20:18). Z pozostałymi przeciwnikami, w tym z Brazylią, wygrywali 3:0.

Ukraińcy, półfinałowi rywale, też wcześniej nie przegrali ani razu.  Pierwszy set był bardzo równy, w końcówce trener Panas wprowadził na zagrywkę Macieja Zajdera, który w poprzednich spotkaniach wychodził w podstawowym składzie i jego bardzo mocne zagrywki zdecydowały o wygraniu seta 26:24.

Druga par­tia dla Ukrainy 27:25. Trzecia była popisem polskiego przyjmującego Grzegorza Boćka, który praktycznie każdą akcję kończył mocnym atakiem. 25:18 dla Polski. Czwartego seta wygrali ambitni Ukraińcy 25:22.

Ostat­nią par­tię Po­la­cy za­czę­li od pro­wa­dze­nia 4:1, potem było 10:6, głównie dzięki atakom Krzysztofa Wierzbowskiego (14 punktów w całym meczu). Gwoź­dziem do trum­ny dla Ukraińców była in­stynk­tow­na obro­na Grze­go­rza Ło­ma­cza, który od­bi­ja­jąc w znany tylko sobie spo­sób piłkę zdo­był punkt dla Po­la­ków. Z dru­giej linii atak skoń­czył Bo­ciek (13:8), a w ko­lej­nej akcji z le­we­go skrzy­dła atak skoń­czył Fe­rens (14:8). Seta i całe spo­tka­nie świetnym blo­kiem za­koń­czył Ma­ciej Zaj­der.