Szermierka: Marta Łyczbińska i Kawiecki z Pucharami Polski

Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) wygrała zawody o Trójząb Neptuna. Dzięki temu Puchar Polski we florecie zdobyła jej koleżanka klubowa Marta Łyczbińska. Wśród florecistów w Pucharze Polski najlepszy był gdańszczanin, Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS).

Chlewińska jest w dobrej formie. Przed tygodniem na zawodach Pucharu Świata w Szanghaju zajęła 8. miejsce. Teraz po raz trzeci w karierze (poprzednio 2008 i 2009 rok) zdobyła Trójząb Neptuna. Półfinały i finał turnieju odbyły się w Galerii Bałtyckiej. W półfinale Chlewińska pokonała koleżankę klubową, Magdalenę Knop 15:13, a w finale po jeszcze bardziej zaciętej walce okazała się lepsza od Martyny Synoradzkiej z Poznania, wygrywając 15:14.

Wyniki XVI Turnieju o Trójząb Neptuna
Ćwierćfinały:
Karolina Chlewińska - Anna Rybicka 15:5; Magdalena Knop (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Martyna Długosz (MKS Kusy Szczecin) 15:2; Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Hanna Łyczbińska 15:8; Marta Łyczbińska - Emilia Rygielska (wszystkie Sietom AZS AWFiS) 15:12. Półfinały: Chlewińska - Knop 15:13; Synoradzka - M. Łyczbińska 15:6. Finał: Chlewińska - Synoradzka 15:14.
Kolejność: 1. Chlewińska, 2. Synoradzka, 3. Knop i M. Łyczbińska, 5. Rygielska, 6. H. Łyczbińska, 7. Rybicka, 8. Długosz.

Gdańskie zawody kończyły rywalizację w Pucharze Polski, w którym liczyły się wyniki czterech turniejów z sezonu 2012/13. Chlewińska miała zbyt duże straty, aby włączyć się do walki o zwycięstwo, ale od jej postawy zależało, czy trofeum zostanie w Gdańsku, czy pojedzie do Poznania.
Przed rywalizacją o Trójząb Neptuna, trzy najlepsze florecistki dzieliło 11 punktów. Gdańszczanki pretendujące do zwycięstwa zakończyły turniej w półfinale, gdyż odpadły Knop i Marta Łyczbińska. Przed walką finałową Łyczbińska miała trzy punkty przewagi nad Synoradzką. Gdyby poznanianka wygrała z Chlewińską, to ona zdobyłaby również Puchar Polski. Za zwycięstwo było bowiem 65, a za drugie miejsce tylko 55 punktów. Łyczbińska za trzecią lokatę otrzymała 53 punkty, a po trzech turniejach miała 3 punkty przewagi nad Synoradzką. Chlewińska pokonała Synoradzką i dzięki niej Marta Łyczbińska wyprzedziła poznaniankę o 1 punkt.

Puchar Polski 2012/13: 1. M. Łyczbińska 214 punktów; 2. Synoradzka 213; 3. Knop 203; 4. Chlewińska 200; 5. H. Łyczbińska 186.

Na pocieszenie Synoradzkiej pozostało zachowanie pierwszego miejsca na liście klasyfikacyjnej, która jest podstawową ustalania składu reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata.

Czołówka listy klasyfikacyjnej 2012/13: 1. Synoradzka 498 punktów; 2. Chlewińska 440; 3. Rybicka 373; 4. Knop 373; 5. H. Łyczbińska 356.

W weekend w Warszawie odbył się XXXVI turniej „O złoty floret JM Rektora AWF” we florecie mężczyzn, ostatni w sezonie 2012/2013 turniej zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski.

Zwycięstwo w zawodach było wewnętrzną sprawą reprezentacji Ukrainy - w finale Wołodymyr Kołtygo pokonał Kloda Junesa 15:7.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski  – po raz drugi w karierze - triumfował  Paweł Kawiecki  (Sietom AZS AWFiS  Gdańsk), który odpadł w półfinale.

Wyniki  XXXVI turnieju „O złoty floret JM Rektora AWF”

Ćwierćfinały: Wołodymyr Kołtygo (Ukraina) – Filip Płocharski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:12; Junes Kłod (Ukraina) – Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań) 15:12; Paweł Kawiecki (Sietom) – Rostyslaw Hercyk (Ukraina) 15:8; Paweł Osmański (Sietom) - Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) 15:7. Półfinały: Kołtygo - Osmański 15:12; Kłod - Kawiecki  15:14. Finał: Kołtygo – Kłod  15:7.

Kolejność: 1. Kołtygo , 2. Kłod, 3. Kawiecki i Osmański , 5. Ciepły, 6. Płocharski, 7. Hercyk, 8. Majewski.