Rugby: awans do elity

Reprezentacja Polski wygrała w Gdańsku drugi turniej Dywizji A mistrzostw Europy w rugby siedmioosobowym. Zawody odbyły się na boisku MOSiR na ul. Traugutta, w składzie było trzech zawodników Lechii Gdańsk.

W sobotę rozgrywki toczyły się w dwóch pięciozespołowych grupach, systemem każdy z każdym. Polacy pokonali: Węgry 50:0 (3:0), Szwecję 31:0 (19:0), Łotwę 31:0 (19:0) i Mołdawię 17:14 (7:7). Zajęli pierwsze miejsce i, wraz z Łotwą, awansowali do półfinałów.

Tam biało-czerwoni pewnie pokonali Ukrainę 20:0 (12:0). W finale rywalem był Cypr. Nasza reprezentacja wygrała 34:19 (19:14).

Skład reprezentacji Polski: Rafał Janeczko, Robert Kwiatkowski, Mateusz Zajkowski (Lechia Gdańsk), Mateusz Mrowca, Marek Przychocki, Piotr Zeszutek (Ogniwo Sopot), Radosław Rakowski, Szymon Sirocki (Arka Gdynia), Robert Bosiacki (Tytan Gniezno), Marcin Krześniak (Budowlani Łódź), Mateusz Lament (Pogoń Siedlce), Dawid Plichta (Orkan Sochaczew).

Polacy byli najlepsi również w turnieju na Węgrzech rozgrywanym tydzień wcześniej. Co dają te wygrane?

Jako zwycięzcy Dywizji A awansowali o szczebel wyżej, do europejskiej elity. W rozgrywkach Grand Prix Series uczestniczy 12 najsilniejszych ekip. 18 i 19 lipca Polacy wystąpią w Lizbonie w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Na sukces jednak trudno liczyć, ponieważ do Rio de Janeiro pojedzie jedynie zwycięzca.