Rugby: Lechia mistrzem Polski!

Po zwycięstwie w Łodzi nad Budowlanymi 27:22 (7:6) rugbiści Lechii po raz jedenasty w historii klubu zostali mistrzami Polski. Na tytuł gdańszczanie czekali 10 lat. Mecz na stadionie Widzewa obejrzało 6 tys. kibiców.

Po zwycięstwie w Łodzi nad Budowlanymi 27:22 (7:6) rugbiści Lechii po raz jedenasty w historii klubu zostali mistrzami Polski. Na tytuł gdańszczanie czekali 10 lat. Mecz na stadionie Widzewa obejrzało 6 tys. kibiców.

Budowlani w tym sezonie wygrali wszystkie spotkania, zarówno w lidze, jak też w Pucharze Polski. W ekstralidze obowiązuje system play-off, wynik ostatniego meczu na boisku najlepszej w sezonie drużyny decyduje o tytule.

Podopieczni Grzegorza Kacały i Marka Płonki zaczęli bardzo dobrze, od przyłożenia Kwiatkowskiego i podwyższenia Chartiera. Gospodarze zdobyli dwukrotnie po 3 punkty po kopnięciach z rzutów karnych Sokhadze. Do przerwy 7:6 dla Lechii.

Druga połowa zaczęła się od kolejnego celnego kopnięcia Sokhadze – 9:7 dla Budowlanych. Odpowiedział kopnięciem Chartier i 10:9 dla Lechii. Przyłożenie Hebdy, podwyższenie Chartiera i Lechia wygrywała już 17:9. Przyłożenie Kozakiewicza, podwyższenie Sokhadze i kolejne kopnięcie Gruzina oznaczało powrót do gry Budowlanych, którzy wyszli na prowadzenie 19:17.

Decydująca okazała się 75. minuta meczu. Piłkę przechwycił lechista Buchajło, podał do Kwiatkowskiego, a ten po samotnym długim  biegu położył piłkę miedzy słupami Budowlanych. Chartier podwyższył i Lechia prowadziła 24:19. Na ostatnie celne kopnięcie Sokhadze (24:22 dla Lechii) goście odpowiedzieli kopnięciem Chartiera (27:22) i takim wynikiem zakończyło się to bardzo emocjonujące spotkanie. Na piersiach gdańszczan zawisły złote medale mistrzów Polski.

W najbliższą niedzielę na stadionie na ul. Traugutta kolejny mecz Lechia – Budowlani, tym razem w finale Pucharu Polski.

Budowlani Łódź – Lechia Gdańsk 22:27 (6:7)

Punkty dla Budowalnych: Sokhadze 17 i Kozakiewicz 5; dla Lechii: Chartier 12, Kwiatkowski 10, Hebda 5.

Skład Lechii: Witoszyński, Janiec, Kaszuba - Krużycki, Nowak - Sajur, Hebda, Wojcieszak - Wilczuk - Janeczko - Kwiatkowski, Bryce, Nowicki, Jurkowski – Chartier. Grali także: Doroszkiewicz, Piszczek, Hedesz, Buchajło, Majcher, Pionk i Płonka.