PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Piłka ręczna: Wybrzeże w Superlidze

Piłka ręczna: Wybrzeże w Superlidze
Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk pokonali na wyjeździe Grunwald Poznań 30:16 (14:8) i na jedną kolejkę przed zakończeniem sezonu zapewnili sobie awans do Superligi.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk pokonali na wyjeździe Grunwald Poznań 30:16 (14:8) i na jedną kolejkę przed zakończeniem sezonu zapewnili sobie awans do Superligi.

Wiadomo było, że zwycięstwo w Poznaniu zapewni gdańskiemu klubowi miejsce w Superlidze, bez względu na wynik, jaki osiągnie w tej kolejce wicelider Nielba Wągrowiec.

Ta świadomość nieco sparaliżowała szczypiornistów Wybrzeża. Początkowo obie drużyny szły łeb w łeb, było 5:5. Dopiero dwie bramki Andrzeja Rakowskiego i jedna Patryka Abrama spowodowały ustąpienie paraliżu. Pierwszą połowę Wybrzeże wygrało różnicą sześciu goli, w drugiej połowie zrobiła się przepaść – tych goli było już 14.

- Czujemy dużą satysfakcję. Wykonaliśmy ogromną pracę, dzięki czemu rozegraliśmy super sezon. Wygraliśmy pewnie mecz w Poznaniu. Gratulacje dla chłopaków za cały rok i za sobotni mecz - podsumował trener Damian Wleklak.

Grunwald Poznań – Wybrzeże Gdańsk 16:30 (8:14)

GRUNWALD: Pietrowski, Kulczyński - Martyński 5, Przybylski 3, Praszkiewicz 2, Staniek 2, Guraj 2, Walczak 1.

WYBRZEŻE: Sokołowski, Chmieliński, Głębocki - Rakowski 6, Kondratiuk 4, Abram 4, Rogulski 3, Mogielnicki 3, Papaj 3, Kornecki 2, Nilsson 2, Prymlewicz 2, Żak 1.

Po raz ostatni zespół z Gdańska w męskich rozgrywkach piłki ręcznej występował w sezonie 2009/10, gdy przedostatnie miejsce zajął AZS AWFiS. Zespół nie przystąpił do rozgrywek I ligi, za to od trzeciego szczebla rozgrywek wystartowało reaktywowane Wybrzeże Gdańsk. Awans do Superligi nastąpił po czterech latach.

Wybrzeże to dziesięciokrotny mistrz i dziesięciokrotny wicemistrz Polski. Największe sukcesy drugi najbardziej utytułowany klub w Polsce (po Śląsku Wrocław) odnosił w latach 1981-93. Gdańszczanie zdobyli srebrne medale, a następnie przez pięć lat z rzędu nie schodzili z najwyższego stopnia podium. Przez dwa kolejne lata znów zajmowali drugie miejsca, a w latach 1991-92 znów dwukrotnie zdobywali mistrzostwo Polski.

Dwa razy byli też w finale Pucharu Europy, który był poprzednikiem Ligi Mistrzów. W 1986 roku przegrali z jugosłowiańską Metaloplastiką Sabac 24:29 i 23:30. Rok później byli nieco słabsi w starciach ze SKA Mińsk (ZSRR) – 24:32, 30:25.

W składzie gdańskiego klubu byli wówczas tacy zawodnicy, jak Daniel Waszkiewicz, Bogdan Wenta, Andrzej Małuszkiewicz, Wiesław Goliat, Jarosław Flont, Zbigniew Plechoć  i Zbigniew Urbanowicz. Wcześniej zawodnikami Wybrzeża byli Robert Zawada, Marian Dziura, Jerzy Nowak czy Marek Panas.

Ostatnie sukcesy Wybrzeża przypadły na lata 2000-01. Grali wtedy w drużynie m.in. reprezentanci Polski: Marcin Lijewski, Damian Wleklak, Artur Siódmiak, Rafał Kuptel, Damian Moszczyński. W 2003 roku, z powodu kłopotów finansowych, klub rozwiązano. 11 lat później nastąpił powrót do Superligi. Niewykluczone, że starszy z braci Lijewskich, niegdyś gwiazda HSV Hamburg, grający obecnie w Wiśle Płock, wróci w przyszłym sezonie do Gdańska. Toczą się w tej sprawie rozmowy.

Krzysztof Guzowski