Mistrzostwa Europy: drużyny floretowe czwarte

Na mistrzostwach Europy w Strasburgu polskie drużyny floretowe zajęły czwarte miejsca. W składzie męskiego zespołu było dwóch gdańszczan. Trzy z czterech członkiń żeńskiej drużyny to zawodniczki Sietom AZS AWFiS.

To były najlepsze wyniki polskiej reprezentacji, która po raz pierwszy od 1995 roku wróciła z mistrzostw Europy bez medalu.

Floreciści bronili w Strasburgu srebrnego medalu sprzed roku. Selekcjoner Piotr Majewski wystawił ten sam skład, który w Zagrzebiu uległ tylko Niemcom: Radosław Glonek i Paweł Kawiecki (obaj AZS AWFiS Gdańsk) oraz Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) i Leszek Rajski (Wrocławianie). W 1/8 finału Polacy pokonali Turcję 45:12, w ćwierćfinale Niemców 45:34. W półfinale przyszła porażka z Włochami 39:45, a w meczu o brązowe medale z Rosją 28:45. W finale Francuzi pokonali Włochów 45:41.

Trener kobiet Paweł Kantorski wystawił trzy gdańszczanki: Karolinę Chlewińską oraz siostry Martę i Hannę Łyczbińskie. Skład uzupełniała Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań). W ćwierćfinale Polki poradziły sobie z Węgierkami 45:30. W półfinale przegrały sromotnie z Włoszkami 23:45. W meczu o trzecie miejsce górą były Francuzki 45:38. Złoto zdobyły Włoszki, pokonując w finale Rosjanki 45:44.

W turniejach indywidualnych najlepiej biła się Marta Łyczbińska, która zajęła 12. miejsce. Odpadła po porażce z mistrzynią świata i srebrną medalistką olimpijską, Włoszką Arianną Errigo. Hanna Łyczbińska w 1/16 finału przegrała po dogrywce z Węgierką Ediną Knapek 4:5, co dało jej 17. miejsce w turnieju. Chlewińska, po porażce w 1/16 finału z Rosjanką Inną Dierigłazową 7:15, zakończyła turniej na 27. pozycji. Trzy z czterech medali zdobyły Włoszki. W finale Elisa Di Francisca pokonała Martinę Batini. Brązowe medale dla Valentiny Vezzali oraz Julii Biriukowej (Rosja).

Obaj gdańscy floreciści odpadli w 1/16 finału. Radosław Glonek po przegranej z Francuzem Julienem Mertine 7:15 zajął 20. miejsce. Paweł Kawiecki uległ 8:15 mistrzowi świata juniorów, Czechowi Alexandrowi Choupenitchowi i zajął 30. pozycję. Mistrzem Europy został Brytyjczyk James Davis, który w finale pokonał Rosjanina Aleksieja Czeremisinowa 15:11. Brąz dla Petera Joppicha (Niemcy) i Erwana Le Pechoux (Francja).