Judo: zwycięstwo Furmanek, trzecie miejsce Pogorzelec

Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS Gdańsk) zajęła pierwsze miejsce w wadze +78 kg, a Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk) była trzecia w kategorii 78 kg w zawodach Pucharu Świata judoczek w Pradze.

24-letnia Furmanek po raz drugi startowała w wadze ciężkiej i odniosła drugie zwycięstwo. Miesiąc temu triumfowała w belgijskim Arlon, w turnieju, który - w przeciwieństwie do imprezy w Czechach - nie był zaliczany do kwalifikacji olimpijskich.

Wcześniej Furmanek rywalizowała z Pogorzelec (siódma na IO w Londynie) o miejsce w kadrze w kat. do 78 kg. Z jednego kraju na igrzyska do Rio de Janeiro może pojechać z listy światowej tylko jedna judoczka, dlatego postanowiła zmienić wagę.

W Pradze gdańszczanka pokonała przez ippon zajmującą 13. miejsce w rankingu Turczynkę Gulsah Kocaturk, a potem na kary shido 27. Gulżan Issanową z Kazachstanu. W półfinale i finale Polka znów wygrywała przed czasem, odpowiednio z 41. Lee Eun Ju z Korei Płd. oraz plasującą się na piątej pozycji w świecie Chinką Su Yong.

Za pierwsze miejsce w Pradze Furmanek otrzymała 100 punktów. W rankingu awansuje w okolice 60. miejsca i zachowa szanse na zakwalifikowanie się na igrzyska.

Na najniższym stopniu podium stanęła Pogorzelec, która w decydującym pojedynku pokonała Chorwatkę Ivanę Maranić. Wcześniej wygrała trzy walki, jedną przegrała. Polka wciąż zajmuje miejsce w czołowej piętnastce rankingu.